7°C

IMGW: Opady śniegu i przymrozki do -5 stopni fotolia

IMGW: Opady śniegu i przymrozki do -5 stopni

Napisał  Maj 05, 2019

W dzień we wschodniej i południowej części Polski zachmurzenie całkowite lub duże i opady deszczu, na południowym wschodzie o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów do 15 mm na Lubelszczyźnie i w Małopolsce i do 20 mm na Podkarpaciu oraz w Karpatach.

Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na Pomorzu okresami duże i przelotne opady deszczu. Na obszarach podgórskich w Karpatach opady deszczu ze śniegiem, powyżej 800 m n.p.m opady śniegu i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm, w Tatrach o 15 cm. Temperatura maksymalna od 7°C w Małopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej i 8°C, 10°C na wschodzie i nad morzem do 12°C, 13°C na zachodzie.

Chłodniej tylko na Podhalu, około 2°C. Wiatr umiarkowany, na południowym wschodzie okresami porywisty, północny i północno-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr w porywach do 70 km/h, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne. W nocy na południowym wschodzie zachmurzenie całkowite i opady deszczu, na Podkarpaciu o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma opadów do 20 mm. W Karpatach opady deszczu ze śniegiem i śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm.

Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie w centrum okresami duże. Temperatura minimalna od -2°C w pasie pojezierzy, -1°C na Podhalu i 0°C, 1°C na zachodzie do 4°C, 5°C na południowym wschodzie. Miejscami przygruntowe przymrozki do -5°C, -3°C w pasie pojezierzy i -2°C, -1°C lokalnie na zachodzie i w centrum.

Wiatr będzie słaby, na południowym wschodzie umiarkowany, z kierunków północnych i zachodnich. Wysoko w Tatrach wiatr w porywach do 70 km/h, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na północnym wschodzie rozpogodzenia. Miejscami opady deszczu, na Roztoczu o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma opadów do 15 mm.

Na obszarach podgórskich Karpat opady deszczu ze śniegiem, a w Karpatach śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Temperatura maksymalna od 9°C, 10°C nad morzem, na Pojezierzach Pomorskich oraz miejscami na wschodzie do 12°C na Dolnym Śląsku oraz 13°C miejscami w centrum.

Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr w porywach do 60 km/h, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na wschodzie i północnym zachodzie, przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od -1°C na Podhalu i 0°C na Warmii i Pojezierzach Pomorskich do 3°C nad morzem i na południowym wschodzie. Na północy miejscami przygruntowe przymrozki do -2°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich.

(rpf) pp / Źródło: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie, synoptyk IMGW-PIB: Michał Ogrodnik

reklama