logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.5°C

Drożejący drób w Chinach szansą dla konkurencji? fot. Paweł Pąk

Drożejący drób w Chinach szansą dla konkurencji?

Napisał  Maj 07, 2019

Ze względu na problemy z ASF w Chinach gwałtownie drożeje drób. W marcu tego roku cena hurtowa mięsa drobiowego w Chinach wzrosła o 68 procent w porównaniu do marca ubiegłego roku.

W Pekinie, na największym targu hurtowym żywymi ptakami, ceny między lutym a marcem tego roku wzrosły o 27 procent. Na skutek sytuacji w Chinach drożeje także drób w innych krajach azjatyckich. Zgodnie z informacjami firm handlowych, u największego importera mięsa drobiowego na świecie, w Japonii, ceny mięsa drobiowego przywożonego z Brazylii i Tajlandii wzrosły ostatnio o 15–20 procent.

W Chinach ASF i masowe zastępowanie mięsa wieprzowego mięsem drobiowym nie jest jedynym powodem wzrostów cen drobiu. Chińczycy mają także problem z podażą piskląt na rynku wewnętrznym. Przez sankcje nałożone na Stany Zjednoczone oraz Francję do Chin trafia zbyt mało ptaków stad rodzicielskich oraz prarodzicielskich. Z tych powodów pogłowie kurcząt rzeźnych istotnie spada.

Sytuacja w Chinach może w drugiej części roku pomóc polskiej branży drobiarskiej. Przy pozytywnym rozwoju sytuacji może się okazać, że firmom z Brazylii i Tajlandii bardziej będzie opłacało się eksportować mięso do Chin zamiast do Europy, gdzie ich miejsce mogą zająć dostawy z Polski. Jednak w przypadku ewentualnego otwarcia rynku chińskiego na dostawy z USA oraz Francji efekt może być odwrotny i doprowadzić do pogorszenia sytuacji polskich drobiarzy. Ten negatywny scenariusz zakłada, że część dostaw z Brazylii zostanie zastąpiona przez Amerykanów, w związku z czym konkurencja na rynku unijnym zamiast zelżeć będzie jeszcze większa.

Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

reklama