fbpx
Podsumowanie słowackiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej fot. MRiRW

Podsumowanie słowackiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej

Napisał  Maj 10, 2019

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Bułgarię, Chorwację, Rumunię, Słowenię, Estonię, Litwę, Łotwę i Francję. Spotkanie zorganizowane zostało przez Słowację w Starej Leśnej w Tatrach Wysokich, jako podsumowanie słowackiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Rozmowy toczyły się w ramach dwóch sesji: Inicjatywa Bioeast - Bioekonomia jako akcelerator badań i rozwoju oraz Podwójna jakość żywności.

Biogospodarka zaczyna być wyzwaniem dla całego świata. Trudno sobie wyobrazić, abyśmy stali z boku. Wykorzystując tzw. rentę zapóźnienia powinniśmy być raczej liderami nie tylko żywnościowego wykorzystania produkcji rolniczej – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef polskiej delegacji podkreślił również rolę gospodarki leśnej, zwracając uwagę na spójne podejście do ograniczania emisji szkodliwych substancji i jednoczesnego zwiększania pochłaniania tej emisji – Jeżeli będziemy występowali razem to będziemy mocniejsi, bo przecież obecnie środki unijne na badania, na innowacyjność w bardzo minimalnym stopniu trafiają do nas.

W trakcie dzisiejszych obrad polski minister podziękował za prezydencję słowacką, która podjęła między innymi działania na rzecz wyeliminowania podwójnych standardów żywności na terenie Unii Europejskiej.

Ministrowie dyskutowali o podwójnej jakości żywności w kontekście zatwierdzenia przez Parlament Europejski dyrektywy w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześniania przepisów dotyczących ochrony konsumenta. Ardanowski poinformował, iż podwójne standardy produktów nie maja uzasadnienia na wspólnym rynku europejskim, a zasady uczciwej konkurencji zobowiązują, aby wszyscy konsumenci byli traktowani jednakowo. Nie ma żadnego uzasadnienia dla podwójnych standardów żywności. To jest po prostu oszustwo, oszustwo wobec konsumentów.

Minister zwrócił przy tym uwagę na kwestię marek własnych. Według niego takie produkty nie mogą udawać czegoś innego niż to, czym są w rzeczywistości. Podkreślił, że producenci i właściciele sklepów wielkopowierzchniowych nie mogą wprowadzać konsumentów w błąd w zakresie składu produktów – Te same produkty nie mogą rażąco różnić się ceną. Jeżeli tak jest, to oznacza, że do produkcji zostały zastosowane jakieś zamienniki, substytuty. Tym samym jest to inny produkt. Możemy, jako Unia Europejska, skutecznie konkurować na globalnym rynku tylko wówczas jeżeli kraje naszego regionu będą tak samo traktowane i wspierane.

Podczas spotkania nastąpiło także przekazanie prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej na ręce ministra rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslava Tomana.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj