18.8°C

partnerzy:

reklama

Niemcy chcą etykietowania mięsa drobiowego wykorzystywanego w gastronomii

Napisał  Maj 16, 2019

Niemieckie organizacje drobiarskie intensywnie lobbują na rzecz „etykietowania” mięsa drobiowego wykorzystywanego w gastronomii nazwą kraju pochodzenia. Ewentualny sukces niemieckiego lobby producenckiego może zaszkodzić polskiemu eksportowi.

Póki co w Niemczech etykietowane nazwą kraju pochodzenia jest mięso drobiowe sprzedawane tylko w handlu detalicznym. Sprawia to, że klienci sklepów wybierają przede wszystkim mięso wyprodukowane w Niemczech. Teraz farmerzy chcą, aby w menu restauracji, a także innych opisach dań, była obowiązkowo umieszczana informacja o kraju pochodzenia mięsa drobiowego wykorzystywanego do przyrządzenia posiłku.

Czy ukryty protekcjonizm na niemieckim rynku może stanowić zagrożenie dla polskiego eksportu? Niemcy są największym odbiorcą eksportu polskiego mięsa drobiowego. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach tego roku do Niemiec wyjechało aż około 34 tys. ton czyli 15 proc. eksportu ogółem.

Mięso drobiowe pochodzące z Niemiec jest około dwukrotnie droższe od polskiego. Nie jest więc niczym dziwnym, że restauracje i firmy cateringowe wolą zaopatrywać się w tańsze mięso z Polski. Można się zatem obawiać, że ewentualny sukces niemieckiego lobby producenckiego zaszkodzi naszemu eksportowi.

(rpf) jp / Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama