22.1°C

partnerzy:

reklama
1/3

Możliwe podwyżki cen nawozów

Napisał  Maj 21, 2019

Jak wynika z raportu rolnego Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w kolejnych miesiącach bieżącego roku przewiduje się utrzymanie większego popytu na nawozy mineralne, głównie azotowe. Może to wpłynąć na wzrost ich ceny.

Przewidywane podwyżki cen na rynku polskim mogą być spowodowane utrzymującym się trendem wzrostowym w handlu zagranicznym. W ciągu ostatniego roku światowe ceny nawozów mineralnych wzrosły o około 8%. Na krajowym rynku nawozów mineralnych od września ubiegłego roku ceny nawozów rosną. W lutym i marcu 2019 roku wzrost cen wynosił 2% w relacji miesięcznej.

Podwyżki wynikają ze zwiększonego sezonowego popytu na nawozy, głównie nawozy azotowe, których cena w marcu była o ponad 8% wyższa niż analogicznym miesiącu 2018 roku. Największe wzrosty dotyczyły fosforanu amonu o 11,8%.

Obserwowane wzrosty cen nie dotyczą tylko nawozów, ale również innych środków produkcji, jednak zmiany cen środków ochrony roślin i nośników energii były stosunkowo niewielkie. Mimo wszystko większość środków produkcji rolnej było w marcu bieżącego roku zdecydowanie droższych niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego. W relacji rocznej największy wzrost dotyczył właśnie nawozów mineralnych i maszyn rolniczych. Środki produkcji dla rolnictwa systematycznie drożeją od połowy 2017 roku.

(rpf) jp / Źródło: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama