18.4°C

partnerzy:

reklama
fotografia ilustracyjna fotografia ilustracyjna

Policja wezwana do rolnika robiącego opryski na polu 

Napisał  Maj 25, 2019

Mieszkańcy miejscowości Topola Osiedle (woj. wielkopolskie, pow. ostrowski, gm. Przygodzice) zawiadomili policję widząc rolnika robiącego opryski w ciągu dnia, czyli podczas lotu pszczół.

Zdarzenie miało miejsce 21 maja w miejscowości Topola Osiedle, przy ulicy Spokojnej, a sąsiadów do zawiadomienia policji skłoniła świadomość jakie szkody jakie dla pszczół niosą ze sobą opryski wykonywane podczas kwitnienia roślin w dzień podczas największej aktywności pszczół – informuje portal infoskalmierzyce.pl

Policjanc po dotarciu na miejsce zgłoszenia zlokalizowali w okolicy rolnika jadącego ciągnikiem z opryskiwaczem – nie zastali go więc na gorącym uczynku i nie mieli podstaw do ukarania. Rolnik został pouczony bez nałożenia kary finansowej, która może wynieść nawet 5 tysięcy złotych w przypadku nie dostosowania się do prawa określającego stosowanie środków ochrony roślin.

Przeczytaj również:

> Dbajmy o to, by pszczołom żyło sie lepiej
Rolnicy wykurzani ze wsi przez miastowych

Aby nie wyrządzać szkód wśród zapylaczy zabieg opryskiwania roślin w okresie kwitnienia najlepiej jest wykonywać późnym wieczorem, gdy pszczoły nie są tak aktywne jak w ciągu dnia.

Specjalna ustawa i znowelizowane prawo unijne regulują kwestie oprysków. Środki ochrony roślin można stosować wyłącznie w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska. Niestety w tym roku w niektórych pasiekach padło nawet 85% rodzin pszczelich, co jest dużą stratą nie tylko dla pszczelarzy, ale również dla samych rolników, dla których owady zapylające, w tym pszczoły są niezbędne na prowadzonych przez nich plantacjach.

(rpf) pp / Źródło: infoskalmierzyce.pl

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama