17.9°C

partnerzy:

reklama
Jak kształtują się ceny młodych warzyw na rynku hurtowym fotolia

Jak kształtują się ceny młodych warzyw na rynku hurtowym

Napisał  Maj 31, 2019

Wyhamowanie cen ubiegłorocznych i importowanych warzyw, zwiększony popyt na tegoroczne młode warzywa. Dodatkowo niewielkie różnice tegorocznych cen warzyw z tymi sprzed roku. Tak obecnie przedstawia się sytuacja na rynku hurtowym.

Jak donosi Rynek Hurtowy Bronisze, aktualnie dostępne są tegoroczne warzywa i owoce krajowe spod osłon - szklarni, tuneli wysokich i niskich, agrowłókniny. Warunki pogodowe nie mają na razie większego wpływu na podaż, a przez to również na ceny.

Poniższa tabela obrazuje niewielkie różnice cen w porównaniu z rokiem 2018. Rozwój sytuacji podażowej na Rynku będzie uzależniony od dalszego przebiegu pogody w czerwcu, lipcu i sierpniu. Jeśli będzie sprzyjająca wegetacji możemy spodziewać się wysokich zbiorów, podaży i niskich cen, tym bardziej, że rolnicy obsiali lub obsadzili znacznie większe areały cebuli, kapustnych i korzeniowych zachęceni rekordowymi cenami na zbiory ubiegłoroczne.

2018 (zł)

2019 (zł)

Botwina (pęczek)

2

1,85

Cebula młoda obierana (kg)

4,5

4

Cukinie (kg)

4,5

4,5

Fasolka szparagowa (kg)

11

15

Kalafiory (szt)

4

4

Kapusta biała młoda (szt)

3

3,5

Koperek (pęczek)

1

1,2

Marchew młoda (pęczek)

2,75

2,5

Ogórki szklarniowe (kg)

3,5

2,5

Pomidory czerwone szklarniowe (kg)

2,33

1,7

Pomidory malinowe szklarniowe (kg)

4,85

4,33

Rzodkiewka (pęczek)

1,3

1,3

Sałata masłowa (szt)

1,85

1,85

Szparagi (kg)

11

11

Ziemniaki młode (kg)

2,33

3,66

Truskawki (kg)

5,5

5,5

Czereśnie odm. Rivan (kg)

4

7


W mijającym tygodniu można było zaobserwować wyhamowanie wzrostów cen na ubiegłoroczne warzywa krajowe i te z importu - powód to coraz szersza i tańsza oferta zamienników, czyli młodych warzyw wiosennych, takich jak młoda cebula obierana, młoda marchew, pietruszka, buraki w pęczkach, oraz polskie ziemniaki młode, które obecnie kosztują około 3,5 zł/kg. Znacznych obniżek cen młodych polskich ziemniaków można spodziewać się w nadchodzącym tygodniu.

Po raz pierwszy, jednak o tydzień spóźnione, pojawiły się polskie czereśnie odmiany Rivan o niedużych owocach. Truskawki z gruntu oferowane są po 4-6 zł/kg w zależności od standardu sortowania i odmiany. Najwyżej wyceniane są odmiany Rumba i Azja. Przewidywane ocieplenie i nasłonecznienie spowoduje wysyp owoców i spadek ich cen.

(rpf) jp / Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama