33.1°C

partnerzy:

reklama
Strategia Zrównoważonego Rozwoju 2030 fot. Paweł Pąk

Strategia Zrównoważonego Rozwoju 2030

Napisał  Cze 06, 2019

- To jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących rozwoju obszarów wiejskich na najbliższe 10 lat – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski przedstawiając wspólnie z podsekretarzem stanu Ryszardem Zarudzkim „Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030”.

Obszary wiejskie są takim miejscem, gdzie nie wystarczą same działania ministra, który ma wpisany rozwój obszarów wiejskich w swoje kompetencje. Na obszarach wiejskich jest potrzeba współdziałania różnych rozproszonych w innych resortach elementów − dodał minister − Cieszę się, że ten dokument powstał i chcemy go poddać pod ocenę. Chcemy wysłuchać wszystkich sugestii, rekomendacji i uwag wszystkich, którym sprawy wsi i rolnictwa są bliskie. Wszystkich, którzy mają wiedzę o tym jak te obszary wiejskie powinny się rozwijać.

Ardanowski przypomniał, że rozpoczęły się konsultacje jednego z najważniejszych dokumentów, który określa, w jaki sposób państwo polskie będzie wspierało rozwój obszarów wiejskich i dziedzin z nim związanych. Zaznaczył, że dokument „Strategia Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030” jest odpowiedzią na megatrendy występujące na świecie w odniesieniu do rolnictwa. Wymienił wśród nich: globalizację, demografię, cyfryzację oraz środowisko i klimat.

Jak sprawić by obszary wiejskie, które miały tak ogromny wpływ na losy Polski, które wiążą się z naszym dziedzictwem narodowym, zostały włączone w procesy rozwoju. Włączyć je w taki sposób, by ludzie tam mieszkający mogli realizować wszystkie swoje cele i aspiracje życiowe. Tak, aby wieś była dobrym, a może nawet najlepszym miejscem do życia – mówił Ardanowski.

Strategia Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa jest jedną z 9 strategii tzw. Planu Morawieckiego. Zakładamy, że będzie ona przyjęta przez Radę Ministrów we wrześniu lub październiku tego roku. Do 2 lipca zbieramy wszystkie opinie i konsultacje publiczne – poinformował podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki, który przybliżył założenia dokumentu − Mamy cały miesiąc, aby spokojnie zebrać opinie, podsumować i wpisać założenia. Strategia będzie się przekładała na projekty realizowane w kolejnych latach.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW 

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama