33.1°C

partnerzy:

reklama
O sytuacji na rynku zbóż w Radzikowie fot. MRiRW

O sytuacji na rynku zbóż w Radzikowie

Napisał  Cze 11, 2019

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w konferencji pt. „Ocena sytuacji rynku zbożowego w Polsce z uwzględnieniem uwarunkowań zewnętrznych”, która odbyła się w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym w Radzikowie.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na kwestie związane z globalizacją. – Łatwość transportu, szybkość tego transportu i sprawność logistyczna powodują, że każdy produkt, który się na świecie pojawi i będzie na niego zapotrzebowanie trafi w dowolne miejsce świata.

Minister Ardanowski zwrócił uwagę, że współcześnie zagospodarowywane są ogromne tereny, nawet te słabsze, głównie pod uprawę zbóż dzięki postępowi technicznemu i technologicznemu oraz globalizacji produkcji. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Rosji i na Ukrainie.

Według ministra na sytuację na rynku zbóż w Polsce oddziałuje także import zbóż z Ukrainy w ramach unijnego bezcłowego kontyngentu, który w większości trafia do Polski, zamiast równo do różnych krajów. Niestety, odbywa się to z inicjatywy polskich importerów, którzy nie kupując zboża od polskich rolników sprowadzają je z zagranicy.

Globalizacja produkcji wpływa również na to, że trudno mówić o opłacalności produkcji zbóż w skali małych gospodarstw rolnych, gdyż tylko duże, towarowe gospodarstwa pozwalają zapewnić odpowiedni dochód z produkcji zbóż, gdyż duże, nowoczesne, wydajne maszyny są bardzo drogie.

Problemem jest także brak zorganizowania gospodarczego rolników – dodał minister – Zorganizowanie się rolników – producentów zbóż na rynku jest właściwie jedyną z podstawowych szans na uzyskiwanie przyzwoitych dochodów.

Minister zwrócił uwagę, że na to państwo nie ma wpływu, ale podejmuje inne działania, które będą służyły lepszej organizacji sprzedaży ziarna zbóż i rzepaku. - Podjęliśmy decyzję i w tym roku rozpocznie się jej realizacja, by utworzyć państwowe nabrzeże do obrotu zbożem.

Podczas wystąpienia minister zwrócił się do uczestników konferencji o wypracowanie wniosków i propozycji rozwiązań dotyczących również podniesienia jakości polskiego zboża, lepszego dopasowania odmian do zmieniających się warunków klimatycznych.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama