5.8°C

partnerzy:

reklama
Ardanowski: podnosimy jakość życia mieszkańców wsi fot. MRiRW

Ardanowski: podnosimy jakość życia mieszkańców wsi

Napisał  Cze 21, 2019

Jan Krzysztof Ardanowski podsumował swoją pracę w pierwszą rocznicę objęcia urzędu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Jesteśmy w wyjątkowym momencie rozwoju. Rozwija się polska gospodarka. Polskie rolnictwo jest na dobrej drodze – mówił minister.

Prezentując podejmowane przez siebie działania szef resortu zwrócił uwagę, że w pracy na rzecz rolnictwa wsparcia udzielają mu Prezydent, Premier i ministrowie konstytucyjni. – Narzędzia do rozwiązywania wielu spraw dotyczących mieszkańców obszarów wiejskich znajdują się też w innych resortach i działamy wspólnie.

Omawiając poszczególne działania minister podkreślił, że wszystkie one wynikają z realizacji Programu rolnego PiS przedstawionego przed wyborami w 2015 roku. – Byłem współautorem tego Programu i jestem tym bardziej zobowiązany do tego, aby teraz go realizować. Zapewnienie wzrostu dochodów mieszkańców obszarów wiejskich przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i terytorialnym polskiej wsi jest naszym podstawowym celem, który jest zawarty w skierowanej do konsultacji, Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa do 2030 roku.

Podnosimy jakość życia mieszkańców wsi. Przywracamy połączenia drogowe i kolejowe. Wracają posterunki policji i placówki pocztowe. Spełniamy obietnice i ludzie to doceniają – dodał minister.

Szef resortu rolnictwa przypomniał również, że w ubiegłym roku udzielona została rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w skutek suszy, rekordowa pomoc przekraczająca 2 mld złotych: – Nawet w Niemczech, gdzie wystąpiła susza w podobnej skali pomoc była o 1/3 niższa.

Minister zwrócił także uwagę na wprowadzone w życie rozwiązania dotyczące rolniczego handlu detalicznego, sprzedaży bezpośredniej czy też produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej: – Na mapie obrazującej skalę zainteresowania rolników tymi rozwiązaniami widać jeszcze gdzie nie gdzie białe plamy. Widzę tutaj dużą rolę samorządów i organizacji rolniczych, aby zorganizować lokalne rynki.

Ardanowski dodał, że nie boi się podejmować trudnych decyzji. Dotyczy to m.in. rozpoczęcia jeszcze w tym roku programu małej retencji, który od lat był odkładany, a także w kierowaniu środków na postęp hodowlany tak, aby były one rzeczywiście wydatkowane zgodnie z ich przeznaczeniem i służyły polskim rolnikom. Odniósł się również do zmian w obrocie ziemią rolną:

Będą ułatwienia, ale też nie pozwolimy na powrót do spekulacji ziemią rolną. Tak samo będziemy konsekwentni wobec tych dzierżawców, którzy nie zastosowali się do prawa i nie wyłączyli z dzierżawionych terenów 30%. Jeżeli robili to świadomie, to dzierżawy nie będą przedłużane.

Minister Ardanowski zwrócił również uwagę na to, z czego nie jest zadowolony: – Nie udało się jeszcze znacząco zmienić pozycji rolnika w łańcuchu „od pola do stołu”. W dalszym ciągu mamy do czynienia ze słabością polskiego handlu, z brakiem skutecznego komunikowania się rolników z pozostałymi przedstawicielami społeczeństwa, z brakiem udziału rolników w przetwórstwie, choćby poprzez udziały – dodał minister.

Jednym z problemów polskiego rolnictwa jest według szefa resortu również brak organizowania się gospodarczego rolników, choć jest już bardzo dobra ustawa o spółdzielczości. – Jednak mimo problemów nieuczciwe jest mówienie o klęsce polskiego rolnictwa. Rolnictwo jest na dobrej drodze.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

reklama reklama