16.2°C

partnerzy:

reklama
Skontrolowane uprawy wolne od GMO fotolia

Skontrolowane uprawy wolne od GMO

Napisał  Cze 26, 2019

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa skontrolowała uprawy pod kątem obecności GMO. W przebadanych próbach nie stwierdzono obecności organizmów genetycznie modyfikowanych.

Kontrolą zostały objęte uprawy kukurydzy, rzepaku jarego, rzepaku ozimego oraz soi. W tym celu pobierane były próby materiału siewnego znajdującego się w obrocie (nasiona) oraz próby materiału roślinnego (liście) z plantacji produkcyjnych, które następnie zostały przebadane laboratoryjnie pod kątem obecności GMO.

Przebadano 271 partii materiału siewnego, dla wszystkich wskazanych powyżej gatunków. Kontrola 360 plantacji produkcyjnych, z uwagi na termin realizacji zadania w czwartym kwartale 2018 roku, została wykonana na plantacjach rzepaku ozimego.

Analizy materiału siewnego zostały wykonane w Centralnym Laboratorium GIORiN w Toruniu. Materiał roślinny badano natomiast zarówno w Centralnym Laboratorium GIORiN, jak i w Laboratorium Kontroli Genetycznie Modyfikowanych Organizmów IHAR-PIB Radzików. Wyniki badań laboratoryjnych nie pozostawiły żadnych wątpliwości – w przebadanych próbach nie stwierdzono obecności organizmów genetycznie modyfikowanych.

Jak podaje PIORIN, w bieżącym roku kontrola będzie realizowana zgodnie z Programem Kontroli Upraw GMO na 2019. Program przewiduje wykonanie maksymalnie 3 240 kontroli, z czego 5 do 15% przeznaczonych jest na kontrole interwencyjne. Zwiększenie liczby kontroli oraz możliwość ich przeprowadzania w trybie interwencyjnym ma wzmocnić nadzór nad przestrzeganiem obowiązujących przepisów.

(rpf) jp / Źródło: PIORIN

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama