fbpx
Możliwy wzrost cen drobiu i jaj w Wielkiej Brytanii fotolia

Możliwy wzrost cen drobiu i jaj w Wielkiej Brytanii

Napisał  Lip 02, 2019

Według niektórych szacunków drób i jaja mogą zdrożeć na skutek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w handlu detalicznym na Wyspach nawet o około 25 procent. Stanie się tak, jeśli Wielka Brytania opuści UE bez podpisania umowy o handlu i przepływie osób.

Główną przyczyną wzrostu cen będzie zmniejszenie podaży produktów drobiowych. Eksport z kontynentu do Wielkiej Brytanii będzie albo niemożliwy, albo obwarowany opłatami celnymi. Oprócz przyczyn handlowych na wzrosty cen jaj i mięsa drobiowego wpłynie także wzrost kosztów angielskich producentów, którzy nie będą mogli już korzystać z tańszej siły roboczej w postaci pracowników z Europy Wschodniej.

Jednak są analitycy, którzy wierzą w podpisanie umowy między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi. Umowa taka pozwoli Brytyjczykom zastąpić import z UE importem z USA.

Wielka Brytania zajmuje ważną pozycję w polskim handlu zagranicznym produktami drobiarskimi. Brytyjczycy są drugim co do wielkości odbiorcą polskiego mięsa drobiowego. W tym roku, do końca kwietnia, na Wyspy popłynęło ponad 35 tysięcy ton drobiu. Dla producentów jaj Brytyjczycy mają mniejsze znaczenie, jednak i tak znajdują się w pierwszej dziesiątce największych odbiorców zagranicznych.

Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Udostępnij:

Skomentuj