4.4°C

W czasie żniw odłóżcie na bok rutynę i uważajcie – ostrzega policja fot. Renata Struzik

W czasie żniw odłóżcie na bok rutynę i uważajcie – ostrzega policja

Napisał  Lip 06, 2019

Kombajn wjeżdżając z pola na drogę nie jest zwolniony od zasad obowiązujących wszystkie pojazdy – podkreślają policjanci. Komendy publikują na swoich stronach internetowych zalecenia dla rolników i warto je przypomnieć.

Wykorzystywane przy żniwach kombajny, ciągniki przewożące słomę i inne maszyny rolnicze muszą być prowadzone przez osoby z kwalifikacjami, a do tego – z doświadczeniem.

- Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów o ruchu drogowym i kierowania pojazdem, spełniającym określone wymagania techniczne, takie jak sprawnie działająca sygnalizacja świetlna, trójkąt, który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz bezpieczną kabinę – podkreślają policjanci.

W przypadku jazdy kombajnem trzeba pamiętać, by przed wjazdem na drogę publiczną zdemontować heder, który powoduje, że cały zespół zajmuje większą szerokość drogi, utrudnia ruch innych pojazdów i zwiększa zagrożenie wypadkowe.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu hedera i przetransportowania go na specjalnym wózku. Poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, że kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu. Za to wykroczenie policjant może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł - informuje policja.

Do innych zasad bezpieczeństwa, o których trzeba pamiętać w czasie żniw, należy zakaz przewożenia osób na wysokich ładunkach, np. na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą, obowiązek pilnowania dzieci kręcących się w pobliżu sprzętu rolniczego, zwłaszcza w martwym polu jego operatorów, a także – także w odniesieniu do dzieci – zakaz pozostawiania kluczyków w kabinie ciągnika…

(rpf) Paweł Okoński