16.2°C

partnerzy:

reklama

Niska podaż i wysokie ceny warzyw

Napisał  Lip 11, 2019

Kiepska sytuacja na rynku warzyw związana jest cały czas z suszą rolniczą oraz upałami zanotowanymi w drugiej połowie czerwca. Najbardziej cierpi rynek warzyw gruntowych.

Braki podażowe występują przede wszystkich wśród warzyw korzeniowych, kapustnych i liściowych. Lepiej wygląda rynek warzyw spod osłon, które są mniej narażone na warunki atmosferyczne, jednak wymagają większych nakładów kapitałowych i pracy ludzkiej.

Cały czas notuje się niską podaż warzyw kapustnych: kalafiory w cenie 5-6 zł/szt, kapusta biała 4-5 zł/szt. Problemy z dostępnością notuje również rzodkiewka – nastąpił tutaj wzrost cen do 2-2,5 zł/pęczek, „normalna” cena to 0,8-1 zł/pęczek.

Opóźnia się zbiór młodej pietruszki, co powoduje ciągły wzrost cen na tę ubiegłoroczną, która dochodzi momentami do 18 zł/kg, a pęczek młodej z nacią kosztuje 4-5 zł.

Od suszy i gorąca ucierpiały również szpinak, za który trzeba zapłacić 10 zł/kg, a za koperek
3 zł/pęczek. Dla porównania, w ubiegłych sezonach szpinak kosztował około 4-5 zł/kg, a koperek 1 zł/pęczek.

Warzywa, których cena zachowuje się dość stabilnie to marchew i cebula. Marchew kosztuje obecnie 1,6-2 zł/kg, a cebula z łuską 2-2,33 zł/kg.

Bardzo wysokie jak na tę porę roku są ceny fasolki szparagowej - 10-13 zł/kg spowodowane oczywiście brakiem fasolki polnej, która również wyschła.

Zwiększająca się podaż krajowych papryk powoduje sukcesywny spadek cen. Papryka czerwona kosztuje obecnie 6-9 zł/kg, a zielona 2,75-3,5 zł/kg, bakłażany 3-4 zł/kg, cukinia 3,5-4,5 zł/kg.

Od kilku dni widać wyraźny wzrost cen ogórków szklarniowych i gruntowych, ich cena to obecnie 3-3,5 do 4 zł/kg. Zdrożały również pomidory czerwone do poziomu około 4-4,5 zł/kg i malinowe do 5 zł/kg.

W ostatnich dwóch latach można również zaobserwować sukcesywny wzrost cen ziemniaków. W 2017 roku kilogram ziemniaków odmiany Irga kosztował około 45 groszy. W ubiegłym roku cena wynosiła już 75 groszy, a obecnie trzeba zapłacić za nie 2-2,33 zł/kg. Jeszcze droższe są odmiany Irys i Catania - 2,66 zł/kg.

(rpf) jp / Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama