6.4°C

Czy rosyjski drób podbije chiński rynek fot. TK

Czy rosyjski drób podbije chiński rynek

Napisał  Lip 15, 2019

Rosyjski eksport mięsa drobiowego do Chin ma dynamicznie rosnąć w najbliższych latach – wynika z analizy portalu globalmeatnews.com. Analitycy KPMG, na których powołuje się portal, prognozują, że w roku 2024 eksport rosyjskiego drobiu do Chin osiągnie wartość 814 milionów dolarów.

Na razie prawo eksportu na chiński rynek mają 23 rosyjskie zakłady, co jest liczbą znacznie wyższą niż w przypadku Polski. W tym roku wywóz mięsa drobiowego z Rosji do Chin ma osiągnąć wolumen – według różnych szacunków – od 30 tysięcy do nawet 100 tysięcy ton. W kolejnym roku masa rosyjskiego eksportu do Kraju Środka ma wynieść między 100 tysięcy a 200 tysięcy ton.

W kwietniu 2019 roku na rynek chiński trafiły pierwsze dostawy skrzydeł (54 tony) zrealizowane przez firmę Miratorg Agribusiness Holding. Także potentat rynku drobiu, Grupa Cherkizovo, rozpoczęła współpracę z Chinami. Firma oczekuje, że rynek ten będzie jednym z ich kluczowych klientów eksportowych. Rosjanie największych szans dla siebie upatrują w sprzedaży tak zwanych kurzych łapek i skrzydeł. Spodziewają się, że dużo trudniej będzie z asortymentem – nogi kurcząt, z uwagi na konkurencję firm z UE.

Wydaje się, że rosyjskie firmy drobiarskie są przez Chiny traktowane znacząco lepiej niż polskie. Oprócz istotnie większej liczby dopuszczonych do chińskiego rynku przedsiębiorstw z Rosji uwagę zwraca także to, że Rosjanie mogą eksportować bezpośrednio do Chin łapki kurczęce, co nie jest jeszcze możliwe z punktu widzenia polskich dostawców.

(rpf) jp / Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

reklama