6.4°C

Ceny warzyw krajowych wciąż wysokie fotolia

Ceny warzyw krajowych wciąż wysokie

Napisał  Lip 19, 2019

W dalszym ciągu utrzymują się wysokie ceny większości warzyw na rynku. Niektóre gatunki, pomimo że występują już w młodej wersji, nadal są drogie, a czasami ich cena wędruje jeszcze wyżej, jak w przypadku pietruszki i selera.

Na rynku zaczynają przeważać warzywa gruntowe z tegorocznych zbiorów. Choć można zaobserwować nieśmiałe spadki cen marchwi, cebuli i buraka, to jednak ceny pozostałych warzyw utrzymują się na wysokim poziomie, a niekiedy jeszcze bardziej pną się w górę. Czasem zmiany cen powodowane są wzrostem lub spadkiem poziomu eksportu. Tak stało się w ostatnim tygodniu w przypadku pomidorów krajowych, gdy cena wzrosła z 4 do 7 zł/kg, ponieważ krzew pomidora musi czasem odpocząć kilkanaście dni zanim urodzi następny rzut produkcyjny.

Nadal utrzymują się wysokie ceny warzyw kapustnych - za główkę kapusty białej i kalafiora trzeba zapłacić 4-5,5 zł/szt. Ciągle wysoka cena fasolki szparagowej - od 12 do 14 zł/kg. Bardzo droga jak na tę porę roku jest sałata masłowa: od 3 do 3,75 zł za główkę.

Wciąż wysokie ceny warzyw szczególnie wrażliwych na niedobór wody i wysoką temperaturę: szpinaku 10 zł/kg, koperku 3 zł/pęczek oraz rzodkiewki 2,5 zł/pęczek.

W ostatnim czasie wzrosły ceny ziemniaków krajowych – odmiana Irga podrożała z 2 do 2,33 zł/kg. Zdrożały również selery i pietruszka z tegorocznych zbiorów: seler kosztuje obecnie od 6 do 7 zł/kg, pietruszka – 15-16 zł/kg.

Spadki cen można obecnie zaobserwować wśród marchwi krajowej „obciętej”, czyli tegorocznej 1,2-1,6 zł/kg. Pomału tanieje również papryki krajowej czerwonej - 6-8 zł/kg.

Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

reklama