fbpx
GUS: Ceny w skupach wzrosły przez rok o 6,9% fot. Paweł Pąk

GUS: Ceny w skupach wzrosły przez rok o 6,9%

Napisał  Lip 21, 2019

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca rzeźnego: wołowego, wieprzowego i drobiowego oraz mleka krowiego, spadły w czerwcu 2019 r. w stosunku do miesiąca poprzedniego o 1,5%, natomiast wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego o 6,9%.

Ceny skupu i ceny uzyskiwane przez rolników na targowiskach
W czerwcu 2019 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły ceny skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem cen kukurydzy, ziemniaków i żywca drobiowego. W skali roku ceny skupu większości produktów rolnych były wyższe, z wyjątkiem cen żywca wołowego.

Podobną tendencję zmian cen w czerwcu 2019 r. jak w skupie odnotowano także na targowiskach. W skali miesiąca ceny większości produktów były niższe, z wyjątkiem cen żyta, żywca wołowego i wieprzowego. W skali roku odnotowano wzrost cen wszystkich produktów.

Ceny podstawowych produktów rolnych
W czerwcu 2019 r. średnio za pszenicę płacono w skupie 76,28 zł/dt, tj. o 3,5% mniej niż przed miesiącem, natomiast o 11,2% więcej niż przed rokiem. Ceny targowiskowe pszenicy (94,34 zł/dt) spadły o 1,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem, natomiast wzrosły o 17,7% w stosunku do roku ubiegłego.

Ceny żyta w skupie wyniosły 70,76 zł/dt i były niższe o 6,1% w skali miesiąca, natomiast w skali roku były wyższe o 21,9%. W transakcjach targowiskowych ceny żyta wyniosły 76,48 zł/dt i wzrosły zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 0,5%), jak i w stosunku do czerwca 2018 r. (o 20,1%).

W czerwcu 2019 r. w skupie za ziemniaki płacono średnio 97,28 zł/dt, tj. więcej o 9,2% niż przed miesiącem i o 73,5% niż przed rokiem. W transakcjach targowiskowych średnia cena za 1 dt ziemniaków (199,81 zł) spadła o 0,8% w porównaniu z poprzednim miesiącem, natomiast wzrosła o 135,2% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

W czerwcu 2019 r. ceny skupu żywca wołowego (6,06 zł/kg) spadły zarówno w skali miesiąca (o 7,1%), jak i w skali roku (o 6,7%). Na targowiskach ceny tego żywca wyniosły 7,18 zł/kg i były wyższe zarówno w porównaniu do miesiąca poprzedniego (o 0,6%), jak i do czerwca 2018 r. (o 1,0%).

Ceny żywca wieprzowego w skupie kształtowały się na poziomie 5,77 zł/kg i były niższe o 1,0% w porównaniu z poprzednim miesiącem, natomiast w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego odnotowano wzrost o 24,5%. Na targowiskach za 1 kg tego żywca płacono 5,85 zł, tj. więcej o 1,2% niż przed miesiącem i o 14,9% niż przed rokiem.

W czerwcu 2019 r. pogorszyła się relacja cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen żyta (7,5 wobec 7,7 przed miesiącem), natomiast relacja cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen jęczmienia pozostała bez zmian na poziomie 6,5.

Na targowiskach płacono za prosię na chów 197,69 zł/szt., tj. o 8,7% mniej niż przed miesiącem, natomiast o 9,0% więcej niż przed rokiem.

Ceny skupu drobiu rzeźnego kształtowały się na poziomie 3,90 zł/kg i były wyższe zarówno w skali miesiąca (o 1,0%), jak i w skali roku (3,1%).

Za 1 hl mleka płacono w skupie 132,07 zł. Cena mleka w stosunku do poprzedniego miesiąca spadła o 1,9%, natomiast w odniesieniu do czerwca 2018 r. wzrosła o 2,8%.

(rpf) / Źródło: GUS

Udostępnij:

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.