1.9°C

Skutki twardego Brexitu dla branży mleczarskiej

Napisał  Lip 23, 2019

Skutki twardego Brexitu dotkną wszystkich zaangażowanych w działania branży mleczarskiej. Przewiduje się, że skutki wyjścia Wielkiej Brytanii będą znacznie poważniejsze niż w przypadku rosyjskiego embargo.

W Unii Europejskiej z produkcją mleka związanych jest około 700 tysięcy gospodarstw, 12 tysięcy zakładów przetwórczych oraz 300 tysięcy pracowników. Europejska branża mleczarska nie jest przygotowana na kryzys, który może być spowodowany bezumownym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Jedno jest pewne, twardy Brexit spowoduje wzrost cen, nałożenie ceł, które obciążą portfele konsumentów, importerów i eksporterów artykułów mleczarskich. W bardzo poważny sposób zakłóci również relacje w łańcuchu dostaw.

W ciągu ostatniej dekady Wielka Brytania z eksportera produktów mleczarskich stała się importerem. Brexit spowoduje, że dla tysięcy ton unijnych produktów trzeba będzie znaleźć nowe rynki zbytu, a Wielka Brytania będzie zmuszona do zwiększenia produkcji w celu zrównoważenia importu.

Między krajami członkowskimi a Wielką Brytanią występują bardzo silne powiązania handlowe. Na dzień dzisiejszy głównymi eksporterami do Anglii są Irlandia i Francja. Natomiast aż 91% brytyjskich produktów mleczarskich trafia do Unii Europejskiej. Twardy Brexit bardzo silnie zachwieje sytuację na unijnym rynku mleka.

Obecnie prowadzone są negocjacje nad przyszłymi warunkami wymiany handlowej. W sytuacji, kiedy Zjednoczone Królestwo i Unia Europejska nie osiągną porozumienia, Wielka Brytania będzie musiała przestrzegać taryf „najbardziej preferowanego narodu” Światowej Organizacji Handlu.

Średnia taryfa dla krajów najbardziej uprzywilejowanych, którą Unia mogłaby objąć mleczarstwo brytyjskie wynosi 18,3%, natomiast średnia stawka celna w Zjednoczonym Królestwie dla mleczarni w Unii wynosi 14,2%.

Twardy Brexit odbije się na sytuacji finansowej eksporterów, jak i importerów. Jeśli wymiana handlowa utrzyma się na dotychczasowym poziomie, importerzy z Wielkiej Brytanii będą musieli zapłacić około 2 mld USD na cła nałożone na produkty mleczarskie z Unii Europejskiej. Konsumenci, którzy będą chcieli kupować unijne artykuły mleczarskie będą musieli rocznie wydać o 21 dolarów więcej.

Propozycje rozwiązań i różne rodzaje scenariuszy mają być omawiane we wrześniu podczas 17. Międzynarodowego Forum Mleczarskiego.

(rpf) jp / Źródło: PFHB

reklama