25.3°C

1/6

Wielkopolska: Duży pożar zboża w Mąkownicy - współpraca rolników ze strażakami

Napisał  Lip 23, 2019

Witkowo, jak możesz, wyjedź 3 zastępami, Mąkownica - pożar zboża na pniu” - informację o takiej treści otrzymali strażacy z Witkowa przebywający na ćwiczeniach z udzielania pierwszej pomocy. Dym widoczny był z daleka.

Zdarzenie miało miejsce 20 lipca br. w godzinach popołudniowych. Przybyłe na miejsce zastępy straży stwierdziły znaczny obszar skoszonego siana i zboża na pniu, objętego pożarem. Konieczne było zadysponowanie na miejsce jednostki pompowej oraz kolejnych zastępów z wodą. Wiatr podsycał płomienie, które szybko obejmowały kolejne metry kwadratowe upraw.

Sytuacja wyglądała źle, jednak ostatecznie spłonęło „tylko” 5 ha pszenicy. Tylko, bo – jak mówili strażacy – gdyby nie pomoc okolicznych rolników, którzy oborali ziemię, powstrzymując tym samym rozprzestrzenianie się ognia w kilku kierunkach, straty byłyby znacznie większe. Dzięki dobrej woli i sprzętowi rolniczemu udało się spowolnić rozwój pożaru oraz ograniczyć jego rozmiar.

Nie zabrakło jednak i tym razem bezmyślnych gapiów, którzy zatrzymywali swoje pojazdy na wąskiej drodze i tym samym utrudniali dojazd przybywającym zastępom straży do linii pożaru. Strażacy po raz kolejny apelują o rozwagę i nie utrudnianie im pracy. W przypadku zagrożenia zdrowia i życia każda chwila jest na wagę złota.

(rpf) jp / Źródło: OSP Witkowo

reklama