-3.3°C

Przywrócić wysoki status społeczny zawodu lekarza weterynarii fotolia

Przywrócić wysoki status społeczny zawodu lekarza weterynarii

Napisał  Lip 29, 2019

Podwyżki dla lekarzy weterynarii, zwiększenie liczby etatów w Inspekcji Weterynaryjnej, a także nowoczesna aparatura i wyposażenie miejsc pracy mają podnieść prestiż państwowej służby weterynaryjnej. – Nie ma możliwości istnienia rolnictwa bez sprawnie działającej służby weterynaryjnej i kontroli żywności pochodzenia zwierzęcego – mówił podczas spotkania z powiatowymi lekarzami weterynarii z województw dotkniętych ASF minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Do resortu przyjechało ponad dwustu lekarzy weterynarii. W spotkaniu uczestniczył również sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Szymon Giżyński oraz główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka wraz z zastępcami Katarzyną Piskorz i Pawłem Niemczukiem.

ASF to plaga, z którą musimy prowadzić skuteczną walkę. Leśniczy, myśliwi i lekarze weterynarii muszą współpracować ze sobą w kwestii zarządzania populacją dzików – zaznaczył szef resortu rolnictwa. Dla powstrzymania rozprzestrzeniania się ASF ważne jest, aby skoordynować działania. Z jednej strony rolników, którzy muszą być świadomi na czym polega bioasekuracja, a z drugiej lekarzy weterynarii, którzy odpowiadają za zwalczanie tej choroby i za przestrzeganie przepisów prawa. – Kraje kupujące naszą żywność domagają się, aby to państwo swoimi instytucjami gwarantowało bezpieczeństwo żywności. Tylko państwowa służba weterynaryjna może zagwarantować bezpieczeństwo żywności na poziomie wszystkich ogniw łańcucha żywnościowego – podkreślił minister.

Ardanowski poinformował też, że przygotowywane są zmiany w ustawie weterynaryjnej przewidujące m.in. zwiększenie liczby etatów w Inspekcji. – Podjąłem decyzję, aby już od 1 sierpnia istotnie podnieść wynagrodzenia pracowników Inspekcji Weterynaryjnej o 630 zł miesięcznie na jednego statystycznego pracownika. Te pieniądze pochodzą z budżetu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i to nie jest jeszcze moje ostatnie słowo. W przyszłym roku będą też dodatkowo podwyżki ponad 6 procent. Szukamy też funduszy na wyposażenie, na środki transportu, aparaturę i remonty.

Minister chce przywrócić wysoki status społeczny zawodu lekarza weterynarii i podnieść atrakcyjność pracy w Inspekcji Weterynaryjnej. – To jeden z najtrudniejszych, a także w wielu przypadkach niebezpieczny zawód w Polsce. Zależy mi na tym, aby młodzi ludzie, którzy kończą niełatwe przecież studia, na wyjątkowo ciekawym i pasjonującym kierunku, byli zainteresowani nie tyko prywatną praktyką, lecz także pracą w służbie państwu. Zawód lekarza weterynarii potrzebny jest państwu.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia