fbpx

Rośnie popyt i ceny jaj w Unii Europejskiej

Napisał  Sie 14, 2019

W Holandii i w Niemczech rośnie popyt na jaja spożywcze, co zaczyna wywierać coraz większą presję na podwyżki cen. Także w Polsce od kilku tygodni można było zaobserwować wzrost cen hurtowych jaj.

Holendrzy spodziewają się w nadchodzących tygodniach dalszych wzrostów cen jaj. Podaje się dwa kluczowe czynniki wspierające. Po pierwsze, duże zapotrzebowanie na jaja ze strony zakładów przetwórstwa, które mają niskie zapasy surowca. Z drugiej strony, kończą się wakacje, co pobudzi konsumpcję i sprzedaż do sieci detalicznych. Holendrzy odczuwają też większe wzięcie eksportowe ze strony niemieckich kontrahentów. Holendrzy, obok Polski są największymi eksporterami jaj do Niemiec.

W Niemczech jaja wydają się być bardziej popularne niż kiedykolwiek. Jak na nietypowy dla handlu jajami okres letni, popyt jest wyjątkowo dobry. Specjaliści niemieckiego rynku twierdzą, że jest tak wysoki, jak nigdy wcześniej w lecie. W efekcie notowania cen jaj w Niemczech są coraz wyższe. Popyt na „duże jaja” przewyższa ich podaż. Na rynku niemieckim praktycznie brakuje jaj klasy wagowej XL. Prognozuje się, że w krótkim terminie w dalszym ciągu poszukiwane będą także jaja klasy L.

Zazwyczaj ceny jaj latem są stosunkowo niskie i przemysł wykorzystuje ten fakt do towarowania się pod produkcję przetworów w sezonie jesienno–zimowym. Od września jaja drożeją i przetwórstwo nie jest już tak chętne do robienia dużych zakupów. W tym roku mamy odmienną sytuację. Ceny jaj rosną od kilku tygodni.

Na spadek cen nie ma co liczyć, a raczej istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że bliżej września ceny jaj znów skoczą w górę. W efekcie, przemysł stoi przed perspektywą zakupu jeszcze droższego surowca. Można spekulować, że nie ryzykując, przetwórstwo skupi się na towarowaniu właśnie teraz. Wspierając dalsze wzrosty cen w następnych tygodniach. Podobne zachowania możemy obserwować na polskim rynku.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.