23.9°C

O polskim rolnictwie podczas 25-lecia ARiMR fot. ARiMR

O polskim rolnictwie podczas 25-lecia ARiMR

Napisał  Wrz 11, 2019

Przyszłość rolnictwa jest priorytetem całego rządu – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania w siedzibie kujawsko-pomorskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu.

Spotkanie pod hasłem „Unowocześniamy rolnictwo i obszary wiejskie” zorganizowano z okazji, przypadającego w tym roku, 25-lecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma bardzo ważną rolę do odegrania w procesie realizacji polityki rolnej tego rządu i rządów kolejnych – mówił minister.

Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że rozwój rolnictwa to nie zwiększanie produkcji, czy maksymalizacja plonów za wszelką cenę. Polskie rolnictwo będzie się rozwijało jako rolnictwo zrównoważone, szanujące przyrodę, dbające o wodę, glebę, krajobraz, przeciwdziałające zmianom klimatycznym.

Nowoczesne rolnictwo, to rolnictwo oparte o gospodarstwa rodzinne. Również te mniejsze, którym stwarza się warunki do uzyskiwania dochodów, a nie tylko wyciągania ręki po pomoc. W pracy nad taką wsią i rolnictwem nie może zabraknąć Agencji – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister przypomniał, że historia utworzenia ARiMR wiąże się z silną potrzebą sygnalizowaną przed 25 laty przez samych rolników. Potrzebą utworzenia instytucji, która będzie wspierać rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Agencja od samego początku była głównym dystrybutorem środków przeznaczonych na unowocześnianie wsi. W 2004 roku doszła obsługa środków unijnych i ARiMR stała się agencją płatniczą. To dzięki pracy ARiMR do wiejskich szkół trafiły na przykład pierwsze komputery.

Polskie rolnictwo rozwija się dzięki polityce kolejnych rządów, a Agencja jest narzędziem wykonawczym polityki państwa. Jest instytucją pierwszego kontaktu, która powinna znać oczekiwania rolników i ich potrzeby. Podstawą oceny Agencji jest sprawność jej działania – powiedział szef resortu rolnictwa i dodał, ze ma to być miejsce przyjazne rolnikom. – Ta instytucja ma być przykładem instytucji życzliwej i pomocnej. Jest po to, żeby pomagać polskim rolnikom.

Minister rolnictwa wielokrotnie podkreślał, że ARiMR jest instytucją bardzo potrzebną wsi, polskim rolnikom i agroprzedsiębiorcom. Odgrywa i będzie odgrywała ogromną rolę w dystrybuowaniu środków, także na inicjatywy społeczne i inicjatywy samorządów na obszarów wiejskich. – Zależy mi na tym, żeby była to instytucja nowoczesna w zakresie swojego funkcjonowania.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

reklama