logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

11.9°C

IUNG: susza w dalszym ciągu utrzymuje się w sześciu województwach fot. Paweł Pąk

IUNG: susza w dalszym ciągu utrzymuje się w sześciu województwach

Napisał  Wrz 16, 2019

Według najnowszego raportu IUNG, susza aktualnie występuje na terenie sześciu województw i obejmuje dziewięć monitorowanych upraw.

W badanym okresie od 11 lipca do 10 września 2019 roku, IUNG stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na obszarze województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego.

Susza w tym okresie notowana jest w uprawach kukurydzy na kiszonkę i ziarno, ziemniaka, krzewów owocowych, roślin strączkowych, buraka cukrowego, chmielu, warzyw gruntowych, tytoniu.

Największe zagrożenie suszą rolniczą w badanym okresie występowało wśród upraw:

- kukurydzy na kiszonkę - odnotowano ją w 106 gminach Polski (4,28% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 395 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 6 województwach na powierzchni 1,15% gruntów ornych.
- uprawach ziemniaka - wystąpiła w 100 gminach Polski (4,04 % gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło w tych uprawach zmniejszenie z wystąpieniem suszy o 109 gmin. Odnotowano ją w 6 województwach na powierzchni 1,21% gruntów ornych.
- krzewów owocowych - wystąpiła w 100 gminach Polski (4,04% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 267 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 6 województwach na powierzchni 1,26% gruntów ornych.
- kukurydzy na ziarno - odnotowano ją w 93 gminach Polski (3,75% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 348 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 6 województwach na powierzchni 0,96% gruntów ornych.
- roślin strączkowych - odnotowano ją w 53 gminach Polski (2,14 gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 104 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 4 województwach na powierzchni 0,39% gruntów ornych.
- buraka cukrowego - wystąpiła w 25 gminach Polski (1,01% gmin kraju). Liczba gmin uległa zmniejszeniu o 7 w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Odnotowano ją w 3 województwach na powierzchni 0,14% gruntów ornych.
- uprawach chmielu - wystąpiła w 24 gminach Polski (0,97 % gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło w tych uprawach zmniejszenie z wystąpieniem suszy o 16 gmin. Odnotowano ją w 3 województwach na powierzchni 0,11% gruntów ornych.
- warzyw gruntowych. Wystąpiła w 14 gminach Polski (0,57 % gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy w tych uprawach o 26. Odnotowano ją w 3 województwach na powierzchni 0,05% gruntów ornych.
- uprawach tytoniu - wystąpiła w 2 gminach Polski (0,08% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy w tych uprawach o 28. Odnotowano ją tylko w województwie lubuskim na powierzchni 0,01% gruntów ornych.

(rpf) jp / Źródło: IUNG

reklama