fbpx
Zaskakujące wyniki Turcji w produkcji drobiu i jaj fotolia

Zaskakujące wyniki Turcji w produkcji drobiu i jaj

Napisał  Wrz 25, 2019

Według prognoz tureckiego urzędu statystycznego w lipcu 2019 roku Turcja odnotowała wzrost produkcji mięsa kurcząt rzeźnych o 2,5 procent do 201,5 tysięcy ton porównując r/r. W przypadku jaj konsumpcyjnych w lipcu tego roku korekta była niewielka na poziomie minus 0,5 proc. – w sumie wyprodukowano 1,6 mld sztuk.

Najciekawsze jest jednak zjawisko osłabienia podaży indyków. Produkcja tego rodzaju mięsa wyniosła 5,2 tysięcy ton, co oznacza spadek aż o 29,3 procent r/r. Turcja jest jednym z największych światowych producentów i eksporterów produktów sektora drobiarskiego.

Przypominamy, że już kilka miesięcy temu Polska przeskoczyła tureckiego lidera pod względem wolumenu produkcji. Być może czynnikiem sprzyjającym wzrostowi produkcji kurczaków w Turcji jest korzystna sytuacja na światowych rynkach eksportowych.

W przypadku jaj, niewielki 0,5 procentowy spadek produkcji może oznaczać, że pomimo wprowadzenia przez Irak zakazu importu jaj w skorupkach z Turcji, tureccy eksporterzy szybko znaleźli alternatywne rozwiązania. Zakaz eksportu wprowadzono w maju tego roku.

Turcja jest dziewiątym największym producentem jaj konsumpcyjnych na świecie, z roczną produkcją na poziomie 22 mld sztuk. Turecki eksport jaj do Iraku w 2018 roku wyniósł 306,5 mln USD, co oznacza, że kraj ten był kluczowym partnerem handlowym z 70 procent udziałem w eksporcie. Duże wysyłki realizowano także do: Arabii Saudyjskiej, ZEA oraz Kataru.

Po ostatnich zdarzeniach, Turcja postanowiła w przyszłości zredukować stopień uzależnienia od Iraku i poszukać zamiennych rynków eksportowych. Niedawno Turcja ogłosiła, że udało im się już zwiększyć eksport do krajów Zatoki Perskiej i wejść na rynki afrykańskie.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: