fbpx
Nadpodaż drobiu na światowych rynkach fot. Paweł Pąk

Nadpodaż drobiu na światowych rynkach

Napisał  Wrz 26, 2019

Jak wynika z najnowszego opracowania analitycznego przygotowanego przez Rabobank, na kluczowych dla światowego drobiarstwa rynkach występuje przewaga podaży nad popytem.

Problem przewagi produkcji nad zgłaszanymi przez odbiorców potrzebami dotyka przede wszystkim Unię Europejską, Stany Zjednoczone oraz Republikę Południowej Afryki. Relatywnie lepsza sytuacja występuje w Chinach, Meksyku oraz w Brazylii (ze względu na lokalne kłopoty lub specyfikę tych rynków).

Według Rabobanku druga połowa tego roku może być względnie dobra dla drobiarstwa, jednak warunkiem tego jest ograniczenie podaży. W nadchodzących miesiącach sprzedaży drobiu pomagać może także rosnąca w związku z ASF cena wieprzowiny (wzrost ceny wieprzowiny wpływa zwykle pozytywnie na wzrost sprzedaży drobiu) oraz niewielkie ryzyko wzrostu cen pasz, co jest związane także z sytuacją na rynku zbóż.

Natomiast rozczarowujący popyt na międzynarodowych rynkach na drób zgłaszają Chiny. Co więcej, Chiny kupują głównie nogi, skrzydełka i łapki, co nie pomaga cenom piersi oraz tuszek. Podobna sytuacja panuje w Wietnamie. Rabobank podkreśla, że specyfika kupców z Chin i Wietnamu, w połączeniu z wysokimi marżami na piersi oraz relatywnie niskimi na pozostałe części kurcząt niezbyt dobrze wpływa na rentowność przedsiębiorstw drobiarskich.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: