9,5°C

reklama
reklama
GRASS 2019: O działaniach na rzecz ochrony środowiska fotolia

GRASS 2019: O działaniach na rzecz ochrony środowiska

Napisał  Wrz 30, 2019

Odnawialne źródła energii, utrzymanie żyzności gleb, większy nacisk na edukację w zakresie właściwości fizykochemicznych i zasobności gleb w szkołach rolniczych były tematami omawianymi podczas międzynarodowej konferencji GRASS 2019 w Warszawie.

W trakcie swojego wystąpienia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę na fakt, że najwięksi emitenci gazów cieplarnianych, czyli USA i Chiny nie są zainteresowani działaniami na rzecz ograniczenia ich emisji. Przedstawił również podejmowane w naszym kraju działania na rzecz ochrony środowiska: – Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii jednoznacznie opowiada się za wsparciem obszarów wiejskich w tym zakresie. Zwrócił też uwagę na bardzo istotny zapis, który został wprowadzony do ustawy dzięki jego staraniom: – Jest tam zapis mówiący o wsparciu tworzenia spółdzielczości energetycznej, co jest niezwykle istotne na obszarach wiejskich.

Minister rolnictwa zaznaczył, że warunkiem podstawowym rozwijania produkcji zrównoważonej w rolnictwie jest utrzymanie jakości i żyzności gleb: – Musimy zmienić podejście. Współczesny rolnik wyśmienicie, perfekcyjnie posługuje się najnowszymi zdobyczami techniki, ale jego wiedza na temat jakości, struktury i budowy gleb jest zbyt mała.

Szef resortu zapowiedział zmiany w podległych mu szkołach rolniczych, które dotyczyć będą zwiększenia kształcenia na temat właściwości fizykochemicznych i zasobności gleb: – W Polsce w sposób naturalny, ze względu na swoja budowę i skład, następuje zakwaszanie gleb, dlatego tak ważny jest program ich wapnowania, na realizację którego przeznaczone zostało 300 mln złotych.

Dziś rusza także program dofinansowania inwestycji służących zaopatrzeniu gospodarstw rolnych w wodę. Dysponuje on budżetem w wysokości 100 mln euro – poinformował minister Ardanowski.

Przypomniał także, że powstał program służący zbiórce odpadów foliowych z gospodarstw rolnych. Na jego realizację przeznaczonych zostało 100 mln złotych. Realizowany jest również duży program służący ograniczeniu skażeń azotanowych.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama