logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Stabilny rynek warzyw fotolia

Stabilny rynek warzyw

Napisał  Paź 13, 2019

Pomimo obserwowanej ostatnio dużej zmienności w podaży kalafiorów, rynek pozostałych warzyw jest stabilny. Utrzymują się ceny warzyw gruntowych, pomidorów i ziemniaków.

Aktualna sytuacja na rynku warzyw przedstawia się następująco:

Stabilne są ceny warzyw gruntowych: cebula kosztuje 1,33 zł/kg, marchew 0,85 zł/kg, buraki ćwikłowe 0,7 zł/kg, pietruszka 2 zł/kg. Stabilność cen cebuli krajowej zapewnia duży import z Holandii i Austrii.

Podaż kalafiorów ulega dużym wahaniom. Przy nagłym wzroście podaży ceny spadały do 1,5 zł/szt. Obecnie cena kalafiorów ustabilizowała się do 2-3 zł/szt. Powodem nagłego wzrostu podaży były ciepłe noce obserwowane pod koniec września, które stworzyły warunki do szybkiego wzrostu i dojrzewania.

Pomału spada podaż krajowych warzyw spod osłon. Najmocniejsze wzrosty cen obserwuje się w przypadku fasolki szparagowej - do 8 zł/kg i rzadszych odmian cukinii (żółtych i kabaczków) do 6-7 zł/kg. Utrzymały się za to ceny papryk, które kosztują 3-4 zł/kg (czerwone i żółte).

Nie zmieniły się znacząco ceny pomidorów krajowych spod osłon: 3-3,5 zł/kg – odmiany czerwone i 3,5-5 zł/kg za odmiany malinowe. Cena zależy od wieku krzewów, z których zostały zebrane.

Rosną ceny ogórków krajowych spod osłon, aktualnie kosztują 4-4,5 zł/kg. Wzrost cen krajowych ogórków spod osłon spowodował napływ importowanych z Hiszpanii i Ukrainy, oferowanych w zbliżonej cenie.

Ceny importowanych ziemniaków w cenach od 1,1 do 1,46 zł/kg. Krajowe odpowiedniki w zbliżonych widełkach cenowych: 1,33 za odmiany żółto- i kremowo miąższowe, odmiana Irga po 1,5-1,66 zł.

(rpf) jp / Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

1 komentarz

reklama