25.3°C

Dopłaty 2019: Ruszyła wypłata zaliczek. Także na poczet płatności PROW fot. Paweł Pąk

Dopłaty 2019: Ruszyła wypłata zaliczek. Także na poczet płatności PROW

Napisał  Paź 16, 2019

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła dzisiaj, 16 października, wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich oraz zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.

Zaliczki w 2019 r. przekazywane są polskim rolnikom na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70 procent stawki, a 85 procent - w przypadku płatności PROW.

Warunkiem wypłaty zaliczek płatności obszarowych (płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna, płatność ekologiczna oraz premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa) jest zakończenie kontroli administracyjnej, a przy zaliczkach płatności bezpośrednich wymagane jest jeszcze zakończenie kontroli na miejscu.

Przekazywanie zaliczek zakończy się 30 listopada 2019 r., a od dnia 2 grudnia rozpocznie się realizacja płatności końcowych.

Pula środków przeznaczonych w 2019 r. na dopłaty bezpośrednie wynosi około 15,2 mld zł, o płatności te ubiega się około 1,317 mln rolników. Z kolei maksymalna kwota na realizację płatności obszarowych PROW to około 2,86 mld zł, o te płatności wnioskuje około 975 tys. rolników.

(rpf) jp / Źródło: ARiMR

reklama