24.3°C

ARiMR zyska nowe narzędzia do kontrolowania beneficjentów fot. Adobe Stock

ARiMR zyska nowe narzędzia do kontrolowania beneficjentów

Napisał  Paź 16, 2019

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczynają współpracę na rzecz wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w sektorze rolniczym. Współpraca z NCBR ma otworzyć zupełnie nową płaszczyznę obsługi dopłat obszarowych.

Dzięki niej – jak zapewnia ARiMR – zmniejszy się liczba tradycyjnych kontroli na miejscu oraz w znacznym stopniu usprawniony zostanie przepływ informacji pomiędzy ARiMR a beneficjentami.

List intencyjny w tej sprawie podpisano 15 października br. w Warszawie. Współpraca ARiMR z NCBR ma na celu przygotowanie nowego przedsięwzięcia w stosowanym przez NCBR nowatorskim modelu. Jego celem będzie stworzenie niedostępnych obecnie na rynku rozwiązań, stanowiących odpowiedź na potrzeby zdefiniowane przez ARiMR.

Jest to kolejny krok we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań zmierzających do szybszej realizacji zadań z równoczesnym obniżeniem kosztów funkcjonowania administracji. Współpraca ARiMR i NCBR pozwoli uruchomić przedsięwzięcie, którego celem będzie opracowanie i wdrożenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych do przetwarzania dużej ilości danych (big data) w zakresie przyznawania i obsługi dopłat obszarowych dla rolników. Zastosowane zostaną m.in. automatyczne narzędzia do oceny niektórych zobowiązań beneficjentów. W tym celu wykorzystywane zostaną nowe źródła informacji, dotychczas niedostępne dla ARiMR.

W ramach realizacji projektu, na potrzeby ARiMR, pozyskane mogą być np. zdjęcia terenu w bardzo wysokiej rozdzielczości, przy wykorzystaniu bezzałogowych systemów latających oraz analizy tych zdjęć. To tylko niektóre możliwości pozyskiwania informacji wynikające z postępu technologicznego, które będą mogły być udostępniane ARiMR i przez nią wykorzystywane.

(rpf) jp / Źródło: ARiMR

reklama