15°C

250 pocisków artyleryjskich znalezionych na polu fot. Lubelska Policja

250 pocisków artyleryjskich znalezionych na polu

Napisał  Paź 27, 2019

Od zakończenia II Wojny Światowej minęły ponad 74. lata, ale jej pozostałości nadal tkwią w polskiej ziemi i stanowią ogromne zagrożenie. O tym, że to nie przelewki dowiedzieliśmy się niedawno, kiedy podczas próby neutralizacji pocisku w Kuźni Raciborskiej nastąpił wybuch, a trzech saperów straciło życie.

250 niewybuchów pocisków artyleryjskich oraz niemal 40 zapalników pochodzących z okresu II Wojny Światowej znaleziono 23 października na polu w miejscowości Lichty (woj. lubelskie, powiat radzyński, gm. Czemierniki.

Policja o znalezisku została poinformowana przez właścicielkę gruntów ornych, która na polu podczas prac znalazła przedmioty przypominające pociski. Na miejsce znaleziska został wysłany policjant z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego, który potwierdził zgłoszenie, a teren został zabezpieczony przez policjantów, którzy czekali na przyjazd patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmie, który ujawnił ponad 250 pocisków artyleryjskich oraz niemal 40 zapalników.

Wraz z policjantami apelujemy o ostrożność i przypominamy, że odnalezionych niewybuchów nie należy dotykać czy też próbować przenosić.

Jest to już kolejne tego typu znalezisko na terenie powiatu radzyńskiego. Odnalezione niewybuchy to pozostałości działań wojennych z okresu II wojny światowej. Pomimo tego, że tyle lat znajdowały się pod ziemią nadal są niebezpieczne.

Nawet stare i zardzewiałe stanowią śmiertelne zagrożenie, dlatego apelujemy do wszystkich, którzy natkną się na tego typu znaleziska, aby pod żadnym pozorem przedmiotów takich nie podnosić, odkopywać, przemieszczać w inne miejsce
i manipulować przy nich.

W przypadku znalezienia niewypału czy niewybuchu należy niezwłocznie powiadomić służby, a miejsce takie zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób postronnych.

(rpf) jp / Źródło: KWP Lublin

reklama