Wydrukuj tę stronę
1/5

Byk wpadł do szamba. Strażacy ruszyli na ratunek

Napisał  Lis 07, 2019

To była trudna, wymagająca od strażaków sporo siły i precyzji akcja. Uwięzionego w murowanym szambie byka udało wydostać się dopiero przy użyciu koparki jednego z sąsiadów oraz strażackich lin i węży.

Do zdarzenia doszło 4 listopada w Garbinie w gminie Braniewo w województwie warmińsko-mazurskim. Mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie relacjonuje: – Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali wewnątrz murowanego szamba byka, który z uwagi na wysokość ścian zbiornika nie mógł samodzielnie wydostać się na zewnątrz. Ratownicy zabezpieczyli byka, usunęli fragment ogrodzenia szamba oraz odpompowali część wody, która zalegała wewnątrz zbiornika. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu koparko – ładowarki jednego z sąsiadów udało się wykonać wyjście dla zwierzaka. Następnie strażacy przy wykorzystaniu liny, węża strażackiego oraz koparko–ładowarki wydobyli byka na zewnątrz.

Akcja była trudna i wymagała sporo siły jak również precyzji, bo ratownicy musieli bardzo uważać, by nie poranić zwierzęcia. Byk po wydobyciu został wypuszczony na pobliskie pole.

(rpf) pp / Źródło: PSP Braniewo