17.4°C

Nie byłoby Niepodległości bez polskiej wsi

Napisał  Lis 08, 2019

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi - nowo powołana instytucja, aktywnie włącza się w obchody święta 11 listopada. Eksperci przygotowali wyjątkowy program dla wszystkich, którzy w godzinach 13.30-19.00 pojawią się przed gmachem Instytutu, na Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie, tuż przy Kościele Świętej Anny.

Jedną z najważniejszych atrakcji będzie pokaz rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Grupa słynie z kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego poprzez odtwarzanie i propagowanie historii. Członkowie stowarzyszenia w możliwie jak najbardziej dokładny sposób rekonstruują umundurowanie i wyposażenie polskich żołnierzy z czasów wojny. 

Będzie kolorowo i muzycznie. Oberki, polki, krąglaki w centrum stolicy. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Młode Kurpie” oraz Kapela Kurpie z Kadzidła Ryszarda Maniurskiego rozśpiewa i roztańczy przechodniów Krakowskiego Przedmieścia.

Organizatorzy zapraszają też do odkrywania tajemnicy budynku na dziedzińcu Instytutu przy Krakowskim Przedmieściu 66. W dawnej oficynie Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, w latach 1890-1891 Maria Skłodowska, późniejsza Curie, w pracowniach: fizycznej i chemicznej, stawiała pierwsze kroki na polu zawodowym. To tu przeprowadzała pierwsze eksperymenty i nauczyła się podstaw, które poprowadziły ją do rozwoju światowej kariery. W 1913 r. odwiedziła to miejsce, już jako podwójna noblistka. Warto wejść na dziedziniec i być może spotkać jedną z największych Polek w historii, a nawet zrobić z nią zdjęcie.

Program wydarzenia:
13:30 – 17:00 Pokaz rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie
13:30 – 19:00 Wystawa "Drogi do Niepodległej"
13:30 – 19:00 Wystawa „Stroje Dawnej Rzeczypospolitej”
14:00 – 17:00 "Spotkanie" z Marią Skłodowską-Curie
16:30 – 19:00 Okolicznościowa iluminacja budynku
17:00 – 19:00 Koncerty kapeli ludowych: „Młode Kurpie” z Jednorożca i Ryszarda Maniurskiego z Kadzidła

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi został powołany z inicjatywy Premier Beaty Szydło i Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 roku. Instytut ma zająć się nie tylko badaniami historycznymi, ale także rozpoznawaniem, ewidencjonowaniem, digitalizacją oraz upowszechnianiem współczesnego dorobku kultury mieszkańców obszarów wiejskich zarówno w kraju, jak i zagranicą. Działalność Instytutu dotyczy wszystkiego, co wieś wniosła do dziedzictwa Polski, zarówno kultury duchowej, przejawiającej się w różnego rodzaju sztuce ludowej, folklorze, poezji, również rękodziele ludowym, także kultury materialnej, która wniosła ogromny wkład w rozwój Polski.

Organizatorzy oraz eksperci NIKiDW będą do dyspozycji dziennikarzy podczas wydarzenia. 

NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI W WARSZAWIE ul. Krakowskie Przedmieście 66, 00-322 Warszawa tel. +48 22 380 98 10, fax +48 22 380 98 01, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(rpf) informacja prasowa

reklama