25.6°C

Ardanowski: spółdzielnia jest własnością jej członków, a nie prezesa fot. MRiRW

Ardanowski: spółdzielnia jest własnością jej członków, a nie prezesa

Napisał  Lis 28, 2019

O spółdzielczości jako dobrej, sprawdzającej się w mleczarstwie formie działalności gospodarczej mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas otwarcia XXVIII Warszawskich Targów Mleczarskich Mleko-Expo.

Minister rolnictwa podkreślał podczas swojego wystąpienia, że spółdzielczość powinna być wzorem dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą w zakresie etyki biznesu i wzajemnego szacunku. Jednak w wielu spółdzielniach spółdzielczość zaczyna być tylko atrapą.

Według Ardanowskiego konieczne jest przestrzeganie zasady mówiącej o tym, że spółdzielnia jest własnością jej członków, a nie prezesa. Ogromna odpowiedzialność ciąży tutaj przede wszystkim na Radzie Nadzorczej. Prezes jest tylko zatrudnionym menadżerem.

Jak zapewniał szef resortu rolnictwa, w najbliższym czasie ministerstwo rolnictwa podejmie różnego rodzaju akcje promowania etycznych zachowań w biznesie, przestrzegania moralności i dobrych obyczajów: – Staramy się pomagać hodowcom bydła m.in. poprzez zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego, zmianę wytycznych co do szacowania strat na polach czy zgodę na wykorzystanie poplonów na cele paszowe, bo mamy świadomość, że w mleczarstwie jest wiele problemów m.in. spowodowanych warunkami przyrodniczymi takimi jak np. susza, która zmniejszyła zasoby paszowe – mówił Ardanowski.

Podczas przemówienia odniósł się również do kwestionowania prawa człowieka do użytkowania zwierząt: – Zaczynają pojawiać się wypowiedzi, że chów zwierząt, w tym bydła mlecznego, jest działaniem na szkodę środowiska. Może się okazać, że ci pseudoobrońcy środowiska i zwierząt doprowadzą do ograniczenia lub likwidacji tego, co jest ważną siłą w rolnictwie europejskim czyli do produkcji i przetwórstwa mleka.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

reklama