25.3°C

Ardanowski: Rolnicy są strażnikami przyrody, a nie wrogami świata fot. MRIRW

Ardanowski: Rolnicy są strażnikami przyrody, a nie wrogami świata

Napisał  Gru 04, 2019

Nie jesteśmy wrogami świata, jak twierdzą niektórzy. Rolnicy są strażnikami przyrody – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas VI Forum Sektora Wołowiny.

Ardanowski zwrócił uwagę na rosnącą skalę ataków ze strony ekologów w stosunku do hodowli bydła. Podał przykład rolników z Holandii, którzy protestowali przeciwko oskarżaniu ich o trucie środowiska przez prowadzenie hodowli bydła mięsnego i krów mlecznych: – Rolnicy czują się zastraszani, czują się atakowani. Nie czują się winni, bo nie są wrogami świata.

Zwrócił przy tym uwagę, że według nowych ideologów działalność rolnicza jest szkodliwa i to pod każdym względem: – To jest mitologizowanie przyrody. Tworzenie nowego boga z przyrody. Przyroda staje się bogiem – stwierdził minister. Dodał, że m.in. przez takie podejście są bardzo duże kłopoty z wykonywaniem odstrzału dzików: – Dziki są rzeczywistym problemem. O ile rolnicy coraz lepiej radzą sobie z bioasekuracją – w 2018 roku było o tej porze 110 ognisk to w tym samym czasie w bieżącym roku jest ich 48 – poinformował szef resortu rolnictwa. Podkreślił przy tym, że poprzez szybki wzrost populacji tych zwierząt zwiększa się zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

Wskazał też na zagrożenia wynikające z takich umów, jak np. umowa z krajami Mercosur: – To wszystko wpływa na możliwości rozwoju hodowli bydła. Musimy być świadomi zagrożeń, ale nie ma naszej zgody na likwidację tej hodowli.

Minister Ardanowski widzi szanse zrównoważonego rozwoju hodowli bydła mięsnego w Polsce:

Mamy sprzyjające ku temu warunki: odpowiedni klimat, rolników chętnych do zajęcia się tą hodowlą, a także duże ilości użytków zielonych, które stanowią doskonałą paszę zieloną i przetworzoną, również dla owiec i kóz. Podziękował również przedstawicielom branży za aktywną, bardzo dobrą postawę wobec jednostkowego przypadku z jakim mieliśmy do czynienia w związku z nielegalnym ubojem: – Wspólnie przeciwstawiliśmy się przeciw próbie niszczenia naszej hodowli i oczerniania nas na rynkach zagranicznych – stwierdził minister Ardanowski.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

reklama