25.6°C

Ukraińskie jaja zdobywają singapurski rynek detaliczny fot. Adobe Stock

Ukraińskie jaja zdobywają singapurski rynek detaliczny

Napisał  Gru 10, 2019

Po otwarciu singapurskiego rynku, w 2019 roku ukraińskie jaja trafiły na półki supermarketów w Singapurze. Od czerwca tego roku z Ukrainy zaimportowano już około 4,6 mln jaj, co daje jej pozycję dziesięciu największych dostawców tego surowca.

Singapur skupia się na polityce zwiększania krajowego bezpieczeństwa żywności. W tym celu podejmuje strategiczne działania zdywersyfikowania źródeł żywności, otwierając swój rynek dla coraz szerszej grupy eksporterów. W grupie poszukiwanych towarów są drób i jaja. Szansę eksportową natychmiast wykorzystała Ukraina.

W szybkim tempie przebiegły starania o otwarcie singapurskiego rynku - pod koniec 2018 roku Ukraina uzyskała akredytację na wywóz drobiu, jaj i przetworów jajecznych na rynek azjatycki. W 2019 roku ukraińskie jaja trafiły już na półki supermarketów w Singapurze. Od czerwca tego roku około 4,6 mln jaj zaimportowano z Ukrainy, która należy aktualnie do dziesięciu największych dostawców tego surowca, obok: Australii, Danii, Japonii, Malezji, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Szwecji, Korei, Tajlandii i USA.

Analitycy oceniają, że na korzyść Ukrainy działają dwa czynniki. Odległość Ukrainy zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo dostaw, gdyż Singapur obawia się uzależnienia tylko od importerów z regionu Azji z powodu ciążącego ryzyka wystąpienia takich zjawisk jak: grypa ptaków, tajfun czy susza. Po drugie, Ukraina pozostaje jednym z najtańszych źródeł jaj. Ocenia się, że niską cenę ukraińskich jaj wspiera fakt, że gigantyczne zasoby surowców paszowych na Ukrainie pozwalają znacznie redukować koszty pasz. Z punktu widzenia azjatyckich importerów, istotny jest też potencjał produkcyjny Ukrainy pozwalający na zapewnienie dużych potrzeb.

Jeśli chodzi o mięso drobiowe, Singapur w 64 proc. sprowadza drób mrożony, w 36 proc. mięso świeże. Struktura największych dostawców mięsa drobiowego do Singapuru wraz z procentowym udziałem: Brazylia (46 proc.), Malezja (37 proc.), USA (12 proc.), Argentyna (3 proc.), Dania (1 proc.). Polska również podjęła starania o możliwość sprzedaży mięsa drobiu na rynek azjatycki. W 2018 roku zatwierdzono wzór certyfikatu zdrowia oraz wydano pozwolenia eksportowe dla polskich producentów drobiu. Dla jaj i przetworów negocjacje jeszcze trwają.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

reklama