25.3°C

Perspektywy rozwoju i opłacalność produkcji cukru z buraków cukrowych fot. KP

Perspektywy rozwoju i opłacalność produkcji cukru z buraków cukrowych

Napisał  Gru 12, 2019

„Rynek cukru - perspektywy rozwoju z uwzględnieniem opłacalności produkcji” – Pod takim hasłem odbywały się rozmowy przedstawicieli plantatorów buraków cukrowych oraz producentów cukru z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi. Produkcja cukru z buraków cukrowych jest naszym ważnym działem sektora żywnościowego, o dużym znaczeniu gospodarczym, środowiskowym i społecznym – podkreślał Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania.

Uprawa i przetwórstwo buraków cukrowych kreują miejsca pracy oraz odgrywają dużą rolę w rozwoju regionalnym. W tym kontekście istotne jest podejmowanie działań mających na celu utrzymanie uprawy buraków cukrowych w Europie, w tym w Polsce – zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa.

Minister podkreślał, że bardzo ważną kwestią jest dochodowość uprawy buraków cukrowych: – Stabilne i przyzwoite dochody powinny wynikać z umowy między plantatorami a producentami cukru. Poinformował również, że w dyskusjach na forach Unii Europejskiej Polska niezmiennie opowiada się za utrzymaniem wsparcia do uprawy buraków cukrowych, które stanowi znaczącą część dochodów.

W trakcie dyskusji producenci przedstawili ocenę sytuacji w branży. Natomiast plantatorzy buraków cukrowych wyrazili oczekiwania co do wzrostu cen za surowiec.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

reklama