logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

12.7°C

1/2

Program Konopny z nagrodą MRiRW

Napisał  Sty 02, 2020

„Program Konopny - narzędzie komercjalizacji rolniczych dóbr własności intelektualnej na skalę międzynarodową” Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich laureatem nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi i rynkach rolnych.

Program Konopny Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich stanowi odpowiedź na potrzeby globalnego rynku konopi przemysłowych oraz jest przykładem skutecznej komercjalizacji opracowanych w instytucie badawczym dóbr własności intelektualnej.

Celem programu jest produkcja na dużą skalę kwalifikowanego i elitarnego materiału siewnego konopi przemysłowych odmian należących do IWNIRZ (m.in. Białobrzeskie, Tygra, Henola), które są sprzedawane w Polsce, Europie i na innych kontynentach. Działalność Instytutu wypromowała polskie odmiany konopi przemysłowych na światowych rynkach.

Z tego tytułu w oparciu o zawarte umowy licencyjne Instytut osiąga przychody liczone w milionach złotych. Dynamiczne, coroczne zwiększanie skali upraw w Polsce to szansa na poprawę sytuacji finansowej polskiego rolnika, szczególnie rolników małoobszarowych, którym na zasadzie umów kontraktacji Instytut oferuje alternatywę do tradycyjnych upraw oferując przychów nawet ponad 15 tysięcy zł z hektara.

Tak atrakcyjne warunki przyciągają do upraw konopi młode pokolenie, które upatruje w tej roślinie możliwość rozwoju, tworzenia procesów przetwórczych mających na celu wytwarzanie z konopi produktów gotowych. Rolą programu jest propagowanie upraw tej rośliny, transfer wiedzy w obszarze agrotechniki i przetwórstwa w celu zwiększenia jej popularności w Polsce.

Statystyki wskazują, że ostatnie lata to renesans konopi przemysłowych, których areał z roku na rok wzrasta. Ważnym celem Programu Konopnego jest również wspieranie inicjatyw lokalnych, które pozwolą na stworzenie infrastruktury przetwórczej w naszym kraju i pojawienie się Polski na szczycie statystyk upraw i przetwórstwa konopi przemysłowcy w Europie.

(rpf) pp / materiały prasowe 

reklama