3.6°C

Rabobank: rok 2020 będzie wyzwaniem dla europejskiego rynku drobiu fot. Paweł Pąk

Rabobank: rok 2020 będzie wyzwaniem dla europejskiego rynku drobiu

Napisał  Sty 15, 2020

Ma się tak stać głównie przez wzrost produkcji, który jest szybszy od wzrostu popytu oraz stale rosnący import drobiu do Europy z Brazylii i Ukrainy.

Jak wynika z cyklicznych prognoz przygotowywanych przez najbardziej poważaną branżowo instytucję finansową – Rabobank, rok 2020 będzie dla europejskiego rynku drobiu dużym wyzwaniem. Problemy 2020 roku mają się brać przede wszystkim ze wzrostu produkcji, który jest szybszy od wzrostu popytu. Kłopotem jest także rosnący import do Europy (wzrost przywozu mięsa drobiowego w 2019 roku w porównaniu do 2018 Rabobank szacuje na sześć procent). Główne źródła rosnącego importu to rzecz jasna Brazylia oraz Ukraina.

Co ciekawe, w 2020 roku analitycy przewidują spowolnienie wzrostu produkcji mięsa drobiowego w Europie Wschodniej. Stratedzy Rabobanku zwracają tutaj uwagę na Brexit. W tym kontekście wskazują na wzrost produkcji drobiarskiej na Wyspach Brytyjskich oraz przewidują konieczność dostosowania wewnątrzwspólnotowego handlu do nowych warunków. Wśród krajów, które będą musiały zredefiniować swój eksport na pierwszym miejscu Rabobank wymienia Polskę.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

reklama