4°C

1/3

Krok od tragedii: Niezabezpieczona maszyna rolnicza spadła z lawety na drogę

Napisał  Sty 20, 2020

Nie dość, że ważąca niemalże 2,5 tony maszyna rolnicza nie była w żaden sposób zabezpieczona na lawecie, to w dodatku ciągnął ją... ford mondeo. Przeciążenie lawety i niewłaściwe zabezpieczenie ładunku sprawiło, że maszyna spadła na przeciwległy pas ruchu. Na szczęście nikt inny nie znajdował się na jezdni, dzięki czemu co nie doszło do tragedii.

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 28-letni kierowca, który na drodze krajowej K-92 w województwie lubuskim transportował na lawecie ważącą blisko 2,5 tony maszynę rolniczą. Międzyrzeccy policjanci dostali informacje o zdarzeniu na drodze krajowej K-92 (Brójce – Lutol Suchy), w którym miał uczestniczyć jeden pojazd. Na miejscu mundurowi zastali forda mondeo z lawetą oraz leżącą na poboczu drogi maszynę rolniczą. Kierujący twierdził, że podczas jazdy, nie zapanował nad lawetą w konsekwencji czego maszyna spadła na jezdnię.

Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że 28-letni kierowca w żaden sposób nie zabezpieczył przewożonego ładunku. Dodatkowo fordem mógł ciągnąć przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej do 1800 kg, natomiast ciągnięta laweta posiadała o wiele większą masę. W konsekwencji doprowadziło to do tego, że lżejsza osobówka od ładunku straciła przyczepność z podłożem.

Jak się dodatkowo okazało, kierujący nie posiadał uprawnień do prowadzenia takiego zestawu pojazdów. W związku z uszkodzeniami samochodu policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu. W wyniku zdarzenia uszkodzona została również infrastruktura drogowa. Na szczęście, w chwili zdarzenia nikt inny nie znajdował się na drodze, dzięki czemu nie doszło do poważniejszego zdarzenia, które mogło zakończyć się tragedią.

Z uwagi na wykroczenia popełnione przez 28-latka oraz ogromne zagrożenie, jakie mógł stworzyć dla innych użytkowników drogi, policjanci odstąpili od ukarania go mandatem karnym. W jego sprawie zostanie skierowany wniosek do Sądu Rejonowego w Międzyrzeczu.

Przypominamy, że przepisy związane z wagą przewożonych ładunków normuje art. 62 Ustawy prawo o ruchu drogowym, a dodatkowo w każdym z dowodów rejestracyjnych, wymienione są poszczególne masy pojazdów, do których należy się bezwzględnie stosować.

Źródło: KPP w Międzyrzeczu