4°C

Trzy nowe ogniska ptasiej grypy w Wielkopolsce fot. Adobe Stock

Trzy nowe ogniska ptasiej grypy w Wielkopolsce

Napisał  Sty 25, 2020

Gwałtownie wzrosła liczba zakażeń drobiu w Wielkopolsce. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła wystąpienie trzech nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Dwa nowe ogniska pojawiły w powiecie ostrowskim, jedno - w powiecie szamotulskim (pierwszy przypadek w tym powiecie). W powiecie ostrowskim do zakażenia doszło w gospodarstwie położonym w miejscowości Radłów, w którym znajdowało się 150 sztuk drobiu. Drugi przypadek, w tym samym powiecie, potwierdzono w miejscowości Słaborowice, w gospodarstwie utrzymującym 120 sztuk drobiu. W powiecie szamotulskim wirus pojawił się na fermie utrzymującej 40 tys. indyków w miejscowości Zapust.

Łącznie w Wielkopolsce, od dnia 1 stycznia 2020 roku do dnia 23 stycznia 2020 roku, potwierdzono 7 ognisk HPAI podtypu H5N8.

Podsumowanie sytuacji epizootycznej w Polsce od dnia 31 grudnia 2019 roku do dnia 23 stycznia 2020 roku: 17 ognisk HPAI podtypu H5N8 w gospodarstwach utrzymujących drób. Poszkodowane są cztery województwa: lubelskie (8 ognisk, w tym 2 przyzagrodowe), wielkopolskie (7 ognisk), zachodniopomorskie (1 ognisko), dolnośląskie (1 ognisko).

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP