logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

12.7°C

Rozmowy polsko-brytyjskie: wzajemne relacje po brexicie fot. MRiRW

Rozmowy polsko-brytyjskie: wzajemne relacje po brexicie

Napisał  Lut 27, 2020

O obustronnych relacjach po brexicie oraz standardach bezpieczeństwa żywności rozmawiał minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski z ambasadorem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathanem Knottem.

Spotkanie odbyło się w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a jego celem była dyskusja na temat przyszłych relacji Zjednoczonego Królestwa z UE i z Polską. Strony zapewniły się wzajemnie o woli utrzymania jak najlepszych relacji dwustronnych, podkreślając znaczenie partnerstwa politycznego i gospodarczego w obliczu szeregu wyzwań, jakie stoją przed Europą.

Ambasador zadeklarował gotowość jak najszybszego wypracowania przez Zjednoczone Królestwo szczegółów umowy o wolnym handlu, korzystnej dla obu stron, a w razie konieczności, do dyskusji o ewentualnych koniecznych udogodnieniach w handlu artykułami rolno-spożywczymi. Zapewnił, iż standardy bezpieczeństwa żywności nie zostaną obniżone, zgodnie z oczekiwaniami konsumentów.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wyraził zainteresowanie rozwojem współpracy polsko-brytyjskiej w odniesieniu do wzajemnych oddziaływań rolnictwa na klimat i środowisko oraz nowych technologii uprawy gleby, licząc na wzmocnienie kontaktów instytutów badawczych i doradztwa z obu krajów, wspólne projekty i wymianę praktycznych informacji i doświadczeń.

Z dniem 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania, po 47 latach od przystąpienia do UE, przestała być państwem członkowskim Unii Europejskiej. Obecnie, do końca 2020 roku obowiązuje okres przejściowy, a od marca rozpoczną się negocjacje w sprawie nowego partnerstwa UE ze Zjednoczonym Królestwem.

Wielka Brytania jest drugim, po Niemczech, najważniejszym partnerem handlowym Polski i liderem wśród krajów, do których Polska eksportuje produkty rolno-spożywcze. Od kilku lat notowany jest stały wzrost obrotów handlowych produktami rolno-spożywczymi między Polską a Wielką Brytanią.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

reklama