23.9°C

Ardanowski: Platforma Żywnościowa to krok w stronę eliminacji okradania rolników fot. MRiRW

Ardanowski: Platforma Żywnościowa to krok w stronę eliminacji okradania rolników

Napisał  Lut 27, 2020

Platforma Żywnościowa Giełdowego Rynku Towarów Rolno-Spożywczych rusza do 1 marca br. Do sierpnia będzie trwał pilotaż systemu. – To jest początek budowania uczciwego rynku rolnego – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas konferencji prasowej w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych poświęconej zbliżającemu się terminowi uruchomienia pilotażu Platformy Żywnościowej minister rolnictwa poinformował, że od marca będą odbywały się transakcje rzeczywiste, czyli spotowe na pszenicę, a w kolejnych miesiącach będą uruchamiane inne gatunki zbóż oraz kukurydza, a także rzepak.

Według ministra transakcje te dadzą nowe możliwości dużym producentom, ale także i małym, którzy będą dobrze zorganizowani w ramach grup producenckich czy spółdzielni: – Platforma to możliwość uzyskania odpowiedniej, takiej jaka jest na rynku ceny i jednocześnie gwarancja pewności transakcji. Ma to zapobiec sytuacjom, w których producenci tracą towar i należną za niego zapłatę. Jak zapewnia minister, jest to kolejny krok do eliminacji okradania rolników.

Jednocześnie jest to pokazywanie poziomu cen jakie kształtują się realnie na rynku, a to ważna dla rolników informacja, zwłaszcza na rynkach lokalnych – dodał minister.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

reklama