18.9°C

Izby rolnicze złożyły wniosek o uruchomienie ubojni z udziałem Skarbu Państwa fotolia

Izby rolnicze złożyły wniosek o uruchomienie ubojni z udziałem Skarbu Państwa

Napisał  Lut 28, 2020

W związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń i ptasiej grypy prywatne ubojnie oraz podmioty skupowe, wykorzystując swoją pozycję oligopolistyczną, zaniżają ceny skupu dla gospodarstw położonych w strefach z ograniczeniami weterynaryjnymi w stosunku do cen z terenów wolnych od tych chorób.

Do izb rolniczych napływają sygnały od rolników, iż wiele z nich nie tylko wstrzymuje, ale zaprzestaje skupu zwierząt z tych terenów, obawiając się problemów z eksportem swoich przetworów.

Stosowane w poprzednich latach rozwiązania, w tym ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie, nie wpłynęły na poprawę sytuacji gospodarstw z terenów dotkniętych ograniczeniami weterynaryjnymi.

Izby rolnicze wystąpiły do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań mających na celu uruchomienie ubojni z udziałem Skarbu Państwa, które odbierałyby żywiec drobiowy i wieprzowy z gospodarstw położonych w gminach objętych weterynaryjnymi ograniczeniami. Utworzenie, na wzór spółki ELEWAR, takiego podmiotu skupującego żywiec od rolników, mogłoby w znacznym stopniu wpłynąć na stabilizację cen poprzez osłabienie oligopolu, jaki funkcjonuje na krajowym rynku przetwórstwa mięsnego, z korzyścią dla producentów rolnych.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

reklama