16.9°C

72-latka ukarana mandatem za wypalanie trawy fot. Lubelska Policja

72-latka ukarana mandatem za wypalanie trawy

Napisał  Mar 20, 2020

72-letnia kobieta, która nieświadoma zagrożenia podpaliła trawę za swoje nieodpowiedzialne zachowanie otrzymała mandat karny.

Zdarzenie miało miejsce w jednej z miejscowości gminy Nielisz. Do komendy policji wpłynęło zawiadomienie, że w przydrożnym rowie wypalane są trawy, a ogień rozprzestrzenił się na pobliską łąkę.

Interweniowała policja i straż pożarna, na szczęście strażacy szybko opanowali płomienie. 72-letnia kobieta, która podpaliła trawę została ukarana mandatem karnym. W tym przypadku ogień nie zagroził bezpieczeństwu innych osób, nikt nie stracił również dobytku.

Wraz z policjantami i strażakami przypominamy, że wypalanie traw, czy nieużytków może być bardzo niebezpieczne. Niewielki ogień w mgnieniu oka w niekontrolowany sposób może się rozprzestrzenić i objąć swoim zasięgiem pobliskie lasy, wielkie powierzchnie łąk, a nawet znajdujące się w niedalekiej odległości budynki.

Wypalanie traw zagraża ludziom, ale nie tylko – niszczy również przyrodę, w ogniu ginął żyjące na łąkach zwierzęta, niszczone są miejsca lęgowe ptaków i siedliska zwierząt. Gęsty dym unoszący się nad drogą może być także zagrożeniem dla kierujących, ogranicza, bowiem widoczność, co może być bezpośrednią przyczyną kolizji lub wypadku. Gaszenie płonących łąk czy nieużytków to również wyzwanie i angażowanie służb ratunkowych, zwłaszcza strażaków, którzy w tym czasie mogą być potrzebni do ratowania np. poszkodowanych w wypadku drogowym.

Dlatego też apelujemy o rozsądek. Pamiętajmy, że podpalając trawy w przydrożnych rowach, na łąkach, czy nieużytkach narażamy ludzkie życie. Osoba, która wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega odpowiedzialności karnej. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody za tego typu wykroczenie grozi kara aresztu albo grzywny.

Za wzniecanie pożaru kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 8. Jeśli  natomiast wypalanie traw doprowadzi do pożaru, który zagrozi życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje duże straty materialne, wtedy czyn ten traktowany jest jako przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10.

(rpf) pp / Lubelska Policja

reklama