logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

11.9°C

Izby rolnicze: Rolnictwo musi zostać potraktowane priorytetowo

Napisał  Kwi 03, 2020

Upadek branży rolno-spożywczej doprowadzi do upadku rolników, co w konsekwencji może spowodować ogromne fale braku żywności niezbędnej do życia ludzi.

W związku z trwającą epidemią koronawirusa i grożącą zapaścią gospodarczą kraju, 2 kwietnia 2020 r. izby rolnicze zwróciły się do Prezesa Rady Ministrów z apelem o potraktowanie rolnictwa i zakładów przetwórczych branży rolno-spożywczej jako priorytetu.W związku z tym zaproponowano natychmiastowe rozwiązania finansowe dla tej grupy:

1. Utworzenie Funduszu Rolnego przy Banku Gospodarstwa Krajowego:
- Fundusz ten będzie udzielał kredytów obrotowych i inwestycyjnych długoterminowych dla rolników i firm branży rolno-spożywczej, o uproszczonych procedurach przy maksymalnym terminie rozpatrzenia wniosku 7 dni ze stopą procentową na okres epidemii koronowirusa plus 180 dni 0 %, spłata kapitału po okresie ustania epidemii koronowirusa plus 180 dni,
- zawieszenie spłat rat od kredytów inwestycyjnych i obrotowych zaciągniętych wcześniej i przełożenie ich na dalsze lata,
- udzielanie gwarancji bankowych,- restrukturyzacja i konsolidacja zaciągniętych kredytów wcześniej.

2. Potraktowanie firm branży rolno-spożywczej jako uprzywilejowanych bez względu na skalę produkcji i liczby zatrudnionych osób (czy są to firmy mikro, średnie czy duże) i uwzględnienie ich w Tarczy Antykryzysowej.

3. Wstrzymanie zajęć komorniczych.

4. Natychmiastową wypłatę VAT-u.

5. Wypłatę natychmiastową przez ARiMR wszelkich dopłat: suszy, dopłat bezpośrednich i dofinansowania w ramach PROW wszelkich inwestycji dla rolników i firm na podstawie oświadczeń o zakończonej inwestycji i zdjęć przesłanych przez beneficjentów (kontrola po zatrzymaniu epidemii).

(rpf) jp / Źródło: KRIR

reklama