fbpx
Niewielkie odbicie na rynku mleka GTD fot. Adobe Stock

Niewielkie odbicie na rynku mleka GTD

Napisał  Maj 22, 2020

Ostatnia aukcja na platformie internetowej Global Dairy Trade w dniu 19 maja 2020 roku zakończyła się na delikatnym plusie. Jest to pierwszy wzrost od początku kwietnia.

Ogólny indeks cenowy wzrósł o 1%. Średnia cena ukształtowała się na poziomie 2907 USD.

Dodatni indeks przełożył się na wzrost notowań trzech oferowanych kategorii produktów mleczarskich. Największe podwyżki odnotowano w przypadku laktozy i odtłuszczonego mleka w proszku. Spadki natomiast dotyczyły czterech produktów, z czego największy miał miejsce w przypadku sera Cheddar.

Wyniki ostatniej sesji w dniu 19 maja 2020 roku:
- Laktoza +15,6% – cena 1341 USD/t,
- Odtłuszczone mleko w proszku +6,7% – cena 2549 USD/t,
- Bezwodny tłuszcz mleczny +2,7% – cena 4079 USD/t,
- Ser Cheddar -6,0% – cena 3864 USD/t,
- Masło -1,9% – cena 3803 USD/t,
- Kazeina -1,9% – cena 8719 USD/t,
- Pełne mleko w proszku -0,5% – cena 2677 USD/t,
- Maślanka w proszku oraz serwatka w proszku nie były oferowane.

Ostatnie spadki notowane na GDT przełożyły się na spadek ceny surowca w Polsce. Średnia cena mleka w kwietniu ukształtowała się na poziomie 132,89 zł/hl i była o 2,9% niższa niż w marcu bieżącego roku oraz o 2,2% niższa niż w kwietniu 2019.

(rpf) pp / Źródło: PFHB

Udostępnij:

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.