17°C

Grypa ptaków: Białoruś częściowo znosi ograniczenia importowe dla województwa lubelskiego fotolia

Grypa ptaków: Białoruś częściowo znosi ograniczenia importowe dla województwa lubelskiego

Napisał  Maj 29, 2020

Władze Republiki Białorusi częściowo znoszą ograniczenia importowe dla województwa lubelskiego, wprowadzone w związku z występowaniem grypy ptaków – poinformował Główny Lekarz Weterynarii.

Pismem z dnia 26 maja 2020 r. służba weterynaryjna Republiki Białorusi poinformowała o częściowym zniesieniu restrykcji importowych dla województwa lubelskiego wprowadzonych w związku z występowaniem w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Ponownie istnieje możliwość wwozu z województwa lubelskiego do Republiki Białorusi następujących towarów:
- żywego drobiu (z wyjątkiem dzikiego, zoologicznego i cyrkowego);
- jaj wylęgowych;
- mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych;
- puchu i pierza;
- nie poddanych obróbce (dezynfekcji) trofeów myśliwskich dzikiego ptactwa (drobiu);
- nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi surowców pochodzenia zwierzęcego, przeznaczonych do produkcji karm dla zwierząt domowych i futerkowych.

Jednocześnie służba weterynaryjna Białorusi poinformowała o utrzymaniu zakazu wwozu z województwa lubelskiego następujących towarów:
- dzikiego ptactwa oraz ptactwa przeznaczonego do ogrodów zoologicznych i cyrków;
- jaj spożywczych;
- pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb (z wyjątkiem mączki rybnej, mączki z ssaków morskich, skorupiaków i bezkręgowców; dodatków do karm oraz poddanych obróbce termicznej gotowych karm dla kotów, psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych);
- pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków do karm oraz gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych).

Nadal obowiązują zakazy w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, które służba weterynaryjna Republiki Białorusi wprowadziła dla województwa warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego i lubuskiego.

(rpf) pp / Źródło: GIW

reklama