17°C

Dwaj mężczyźni ranni po uderzeniu pioruna podczas prac polowych. fotolia

Dwaj mężczyźni ranni po uderzeniu pioruna podczas prac polowych.

Napisał  Maj 31, 2020

Dwaj mieszkańcy gminy Goraj (woj. lubelskie) ostali przewiezieni do szpitala po tym jak w miejsce, w którym wykonywali pracę uderzył piorun.

Do zdarzenia doszło 27 maja po godzinie 15:00 w miejscowości Wólka Abramowska (woj. lubelskie, gm. Goraj). Podczas prac polowych przy użyciu ciągnika rolniczego, dwóch mężczyzn w wieku 79 i 42 lat napotkali w pewnym momencie znaczne pogorszenie pogody, zaczął padać deszcz.

Rolnicy wyłączyli silnik maszyny, podczas gdy jeden z nich wciąż znajdował się w ciągniku a drugi postanowił schronić się w pobliskim budynku doszło do wyładowania atmosferycznego. Uderzenie pioruna było tak silne, że młodszy mężczyzna został przewrócony na ziemię.

Na szczęście ojciec i syn zdołali o własnych siłach dotrzeć do domu i wezwać pomoc. Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia przetransportowała ich do szpitala.

Silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne.

Wraz z policjantami przypominamy, jak należy zachować się w trakcie burzy:

W terenie:
O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty. Unikajmy otwartej przestrzeni, odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy. Jeśli burza „złapie” nas np. w trakcie pływania natychmiast wyjdźmy z wody. Unikajmy również używania telefonu komórkowego.

Gdy jedziemy pojazdem:
Pamiętajmy, że nie wolno zatrzymywać się po drzewami. Często bowiem dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy schronić się w budynku, pozostańmy w samochodzie.

W domu:
Sprawdźmy zamknięcie drzwi i okien oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe. Usuńmy z balkonów i tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.

(rpf) pp / Źródło: Lubelska Policja

reklama