23.6°C

Ardanowski: Zależy nam, by obywatele Ukrainy chętnie przyjeżdżali do pracy w polskim sektorze rolno-spożywczym fot. Paweł Pąk

Ardanowski: Zależy nam, by obywatele Ukrainy chętnie przyjeżdżali do pracy w polskim sektorze rolno-spożywczym

Napisał  Lip 01, 2020

30 czerwca 2020 r. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą. Głównym tematem rozmów była kwestia zatrudniania pracowników sezonowych z Ukrainy w polskiej branży rolno-spożywczej.

Podczas spotkania minister Ardanowski podkreślał, że Polsce zależy, by obywatele Ukrainy chętnie przyjeżdżali do pracy w polskim sektorze rolno-spożywczym, ponieważ zapotrzebowanie na rynku jest naprawdę duże.

Minister podkreślił również, że pracownicy z Ukrainy mają wśród polskich rolników bardzo dobrą opinię, a dzięki podobieństwu kulturowemu i językowemu łatwo znajdują miejsce pracy w polskich gospodarstwach. Poinformował Ambasadora o obecnych warunkach zatrudnienia tych pracowników w rolnictwie, w tym o przyjętych „Wytycznych MRiRW i GIS dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS COV-2”.

Odnosząc się do kwestii obywateli ukraińskich, pracujących w sektorze rolnym w Polsce, Ambasador Deszczycia wyraził oczekiwanie, że będą oni traktowani nie gorzej niż polscy pracownicy. Zdaniem Ambasadora niezbędne jest otwarcie kolejnych przejść na granicy polsko-ukraińskiej w celu upłynnienia ruchu granicznego, jak również uruchomienie regularnych połączeń autobusowych między naszymi państwami.

(rpf) kp / Źródło: MRiRW

reklama