23.4°C

Coraz niższe ceny skupu żywca wieprzowego

Napisał  Lip 14, 2020

W czerwcu ceny żywca wieprzowego osiągały pułap cenowy powyżej 5,00 zł. Wzrost cen nie trwał jednak długo. Już na początku lipca pandemia znów dała w kość producentom trzody.

Do gwałtownego obniżenia cen żywca w Polsce doszło na skutek zamknięcia największej ubojni tuczników w Niemczech oraz wprowadzenia przez Chiny embarga na import trzody chlewnej z Niderlandów. Spowodowało to pojawienie się dużej nadwyżki tuczników na rynku europejskim, które zapewne pojawiły się w polskich ubojniach.

Według aktualnych notowań, w skupie za tuczniki rolnicy otrzymują średnio 4,74 zł/kg według żywej wagi (od 4,00 zł do 5,80 zł). Tendencja spadkowa ma się jednak utrzymać, zatem ceny mogą sięgać nawet poniżej 4,0 zł jak to miało miejsce w maju br. czy też na przełomie 2018/2019 r.

Podobne obniżki cen wystąpiły także w wielu krajach europejskich. Nakaz zamknięcia zakładu mięsnego Tönnies w Rheda-Wiedenbrück obowiązuje do 17 lipca.

Dramatycznie niskie ceny żywca wieprzowego szczególnie dotkliwie odczują producenci świń w cyklu otwartym, gdyż cena prosiąt utrzymuje się na dość wysokim poziomie cenowym. Z kolei zapowiadana przez rząd pomoc finansowa dla gospodarstw dotkniętych przez skutki COVID-19 nie obejmie właśnie gospodarstw, które nie posiadają macior i zaopatrują się w materiał do tuczu z zewnątrz.

(rpf) kp / Źródło: WIR

reklama